TEPLÁRNY BRNO, a. s. - partner konference

22. 2. 2019

Městská společnost Teplárny Brno, a. s., spolehlivě zásobuje Brno teplem už od roku 1930. Provoz Špitálka byl tehdy spuštěn jako historicky první teplárna v Československu. Dnes hřejí Teplárny Brno, a. s., na 100 000 domácností, brněnské firmy, univerzity, nemocnice, řadu významných center a historických památek.

V současné době zajišťuje distribuci tepla v Brně rozvodná síť parovodů a horkovodů, do které dodávají teplo čtyři hlavní výrobní zdroje: provozy Špitálka, Červený mlýn, Brno-sever a Staré Brno. Pátým zdrojem je ZEVO společnosti SAKO Brno, které využívá energetický potenciál komunálního odpadu k výrobě tepelné energie. Tím umožňuje snížit spotřebu zemního plynu na ostatních zdrojích SZTE. Více než 85 % své produkce tepla vyrábí Teplárny Brno, a. s., kogeneračním způsobem – v jednom výrobním procesu současně produkují teplo pro odběratele i elektřinu dodávanou do distribuční soustavy. Dosahují tak maximálně efektivního využití vstupního paliva. 

 

 

Teplárny Brno, a. s., už v době svého vzniku představovaly technologickou špičku a svým provozem znatelně přispěly ke zkvalitnění života v Brně. Ani dnes nepřestávají hledat technologické inovace s cílem zajistit nejlepší možná řešení pro své zákazníky i brněnskou veřejnost. Spolupracují proto s odborníky z VUT a podílejí se na utváření trendů v oblasti teplárenství. Aktuálně probíhá jeden z nejambicióznějších projektů společnosti s názvem Pára vs. horká voda. Teplárny Brno, a. s., se rozhodly převést celou soustavu parovodů na horkovody. To znamená kompletní rekonstrukci 66 kilometrů potrubí a všech výměníkových stanic. Cílem tohoto projektu je vytvořit technologicky vyspělý a spolehlivý systém dodávky tepla pro Brno 21. století. 

 

Ocenění:

  • Národní cena kvality v programu Start Plus – Úspěšná firma
  • Cena hejtmana Jihomoravského kraje za společenskou odpovědnost
  • Projekt roku 2011 za „Přestavbu parovodní tepelné sítě“
  • Projekt roku 2017 za „Akumulaci tepla na PČM“
www.teplarny.cz