Název přednášky:
Vývoj povolenek
Během své kariéry prošel různými pozicemi v agentuře CzechInvest, ČSOB a KB. V KB pracuje 15 let, z toho posledních 9 let vede útvar KB EU Point, specializujícího se na poradenství v oblasti EU dotací a zvýhodněných úvěrových a záručních programů. Je předsedou Komise pro finanční nástroje a veřejnou podporu České bankovní asociace. Zároveň je od roku 2019 jednatelem dceřiné společnosti Komerční banky KB Advisory, poskytující klientům technické poradenství v oblasti energetické účinnosti, OZE nebo ESG.
Název přednášky:
Pohled banky na téma taxonomie
Vystudoval Strojní fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, obory Strojírenská technologie a Ekonomika a řízení podniků. Od roku 2003 působí v oblasti energetiky na různých manažerských pozicích. V současné době pracuje na pozici Výkonného ředitele Veolia Energie Kolín, a.s. a na pozici Finančního manažera Veolia Energie ČR, a.s - Region Čechy.
Název přednášky:
Přestavba Kolína
Název přednášky:
Role EPC dodavatele při transformaci energetiky/teplárenství
Tomáš Caha je absolvent strojní fakulty VUT v Brně, obor Energetické inženýrství a v oblasti energetiky se pohybuje více než 15 let. V současnosti působí jako ředitel ZEVO v SAKO Brno, které se pod jeho vedením profiluje jako inovativní teplárenské zařízení aplikující trendy moderní energetiky. Tomáš je podepsán pod instalací aktuálně největšího absorpčního tepelného čerpadla v ČR využívající vnitřní okruh chlazení parní turbíny. V minulosti pracoval ve společnostech GE Power/Alstom Power jako technický ředitel či produktový manažer pro ZEVO a HRSG kotle. Mezi jeho reference z dob působení v ČKD Praha DIZ, a.s. jako PM patří například paroplynový cyklus SYNTHOS Kralupy, COGEN Bratislava či propanová chladící stanice v Tunisku. Od roku 2016 lze mezi jeho hlavní zájmy zařadit segment velkých tepelných čerpadel. Je organizátorem první české konference věnované průmyslovým tepelným čerpadlům a jeho ambicí je v odborných kruzích rozšířit povědomí o unikátních vlastnostech této technologie jako jednoho z důležitých nástrojů k dekarbonizaci výroby tepla v ČR.
Název přednášky:
Průmyslová tepelná čerpadla pro teplárenství v podmínkách ČR
Bezprecedentní změny na energetickém trhu nutí provozovatele teplárenských zařízení uvažovat v kontextu dekarbonizace a energetické bezpečnosti o technologiích, které byly ještě nedávno zcela mimo hru. Vysokoteplotní tepelná čerpadla prošla v posledních letech velmi dynamickým vývojem a nyní jsou dostupná prověřená komerční řešení o výkonech v jednotkách MW s výstupní teplotou až 90°C, což jsou parametry splňující náročné požadavky mnoha teplárenských soustav. Ambiciózní cíle EU nastartovaly nebývale rozsáhlou „přestavbu teplárenství“ směrem k udržitelnosti, kde velká tepelná čerpadla představují jednu z nemnoha OZE technologií, pro kterou lze zajistit dostatek vstupní energie na výrobu významného množství tepla, spolu s využitím synergického efektu většího propojení sektorů elektroenergetiky a teplárenství.
Jiří Mrkus od roku 2013 řídí teplárnu ve společnosti ŠKO-ENERGO, která je výhradním dodavatel energií a služeb v oblasti energetiky ve všech závodech společnosti Škoda Auto. Celou profesní kariéru se pohybuje v energetice a disponuje dlouholetými zkušenostmi s provozem a údržbou energetických zařízení tepláren a elektráren, technologiemi fluidního spalování, parních turbín a řešením projektů v oblasti zajištění spolehlivosti, ekologizace a poskytování podpůrných služeb. Před příchodem do ŠKO-ENERGO působil v Teplárně Tábor na pozici technického ředitele a rovněž se účastnil uvádění do provozu elektrárenských kotlů s cirkulující fluidní vrstvou v Turecku. Vystudoval Technickou Univerzitu v Liberci, obor tepelná technika.
Název přednášky:
Chytrá řešení snižování emisí na teplárně ŠKO-ENERGO
Stále se zpřísňující legislativa v oblasti ochrany ovzduší klade na provozovatele elektrárenských a teplárenských kotlů nemalé nároky. Ve společnosti ŠKO-ENERGO jsou již od roku 1998 provozovány parní kotle s cirkulující fluidní vrstvou, jejichž sofistikovaná technologie dlouhou dobu umožňovala dodržování emisních limitů bez nutnosti větších investic. Konec přechodného plánu v roce 2020 a příchod legislativy BAT/BREF o rok později nicméně vynutil instalaci dodatečných technologií. Nejprve technologie vstřikování močoviny pro snižování emisí oxidů dusíku, tzv. technologie SNCR a později technologie na dávkování vápenného hydrátu pro zachycování emisí chloru.
Vyštudoval automatizáciu na FEI STU, už počas štúdia sa venoval energetike, od roku 1999 najskôr rozpočítaniu vykurovacích nákladov a od roku 2006 sa intenzívne venuje plastovým predizolovaným potrubiam. Spoločnosť NRG flex od roku 2010 prináša inovatívne riešenia v rámci prenosu tepla - nie nadarmo sa riadi heslom “Energia tečie cez nás”. V rámci flexibilných plastových predizolovaných potrubí sme posunuli hranicu až po teplotu 115 °C a tlak 16bar, čo v kombinácii s oceľovými predizolovanými potrubiami predstavuje unikátne inovatívne hybridné riešenie veľkých tepelných sietí nielen v mestách a priemyselných areáloch.
Název přednášky:
Výběr vhodné́ho řešení předizolovaných potrubí podle teplotního profilu tepelné sítě, příklady úspor v realizaci, hybridní řešení předizolovaných potrubí v praxi
Název přednášky:
Udržitelnost bez zranitelnosti?!
Název přednášky:
Toky odpadů, stav separovaného sběru. Co znamená MBÚ pro odpadové hospodářství?
07/2005 – 10/2006
Rettenmeier Tatra Timber s.r.o. ; Pod lipami 68, 033 01 Liptovský Hrádok
Project manager pre výstavbu elektrárne na biomasu 5 MWel
11/2006 – 05/2011
SES a.s.; Továrenská 210; 934 28 Tlmače
Project manager
Projekty:
Tegra II ( Švajčiarsko ) – dodávka kotla na biomasu 42 t/h
MKW Bremen ( Nemecko ) – dodávka častí kotla pre spaľovňu odpadov 120 t/h
Tepláreň Komorany ( Česká republika )–ponukový projekt – výstavba elektrárenského bloku 160MWel Elektráreň Tušimice ( Česká republika ) –dodávka vysokotlakých výmenníkov tepla
Elektráreň Malženice ( Slovenská republika ) – dodávka spojovacích potrubí pre PPC Elektráreň Počerady ( Česká republika ) – dodávka 2x HRSG kotla pre PPC
06/2011 – 07/2016
ČKD PRAHA DIZ a.s.; Kolbenova 942/38a, 190 00 Praha 9, Česká republika
Technológ – špecialista (06/2011 - 08/2013)
Projekty – ponuky:
CPP Zemplín (Slovensko) – dodávka Paroplynového zdroja 70 MWel na ,,kľúč,, - EPC kontrakt ZEVO Chotíkov (Česká republika) - výstavba zariadenia pre energetické využitie komunálneho odpadu – dodávka - EPC kontrakt
Ekologizace energetického zdroja v Lovochemii, a.s. (Česká republika) – dodávka fluidného kotla 98,7 MWt vrátane potrebného pripojenia na jestvujúce technologické zariadenia kotolne.
Project manager (09/2013 – 07/2016)
Projekt – realizácia:
ZEVO Chotíkov (Česká republika) - výstavba zariadenia pre energetické využitie komunálneho odpadu - EPC kontrakt
07/2016 – 09/2016
Fichtner Energy s.r.o., Kpt. Nálepku 78, 93401 Levice
Technická pomoc pri finalizácii uvedenia zariadenia do prevádzky, garančných meraniach a odovzdaní projektu ZEVO Chotíkov (Česká republika)
10/2016 – 11/2017
EFW s.r.o., Svätej Anny 475/23; 935 23 Rybník
Generálna obnova a ekologizácia ZEVO Malešice (Pražské služby a.s., Česká republika)
12/2017
Generálna obnova liniek a ekologizácia ZEVO Malešice (Pražské služby a.s., Česká republika)
technický dozor investora pri obnove 4 liniek ZEVO Malešice
Název přednášky:
Specifika výstavby nového ZEVO a generální obnovy ZEVO
Na významných projektech realizovaných v posledních 10 letech v České republice budou popsány praktické zkušenosti z výstavby nového ZEVO z pohledu projektového managera generálního dodavatele a z generální obnovy ZEVO z pohledu technického dozoru investora. Na příkladech budou popsány některé fáze realizace projektu a jejich vliv na úspěšné zrealizování a fungování díla, odlišnosti mezi výstavbou nového ZEVO a obnovou stávajícího ZEVO.
Zkušenosti s předcházením a řešením problémů, které by se mohly objevit až v průběhu provozu zařízení a v budoucnu ovlivnit provozní spolehlivost ZEVO a nepříznivě náklady na údržbu a opravy.
Narodil se v Olomouci v roce 1980, vystudoval obor Odpady a jejich využití na ČZU v Praze, dále studoval na Univerzitě Vitus Bering v Dánsku. Při a po škole se krátce věnoval PR managementu v renomované reklamní agentuře. Následně nastoupil na cestu odborné praxe v oboru odpadového hospodářství, a to na pozici inspektora na České inspekci životního prostředí (ČIŽP) na oblastím inspektorátu v Praze. Po dvou letech přešel na ředitelství ČIŽP, kde vykonával funkci ředitele odboru odpadového hospodářství a po-té i náměstka ústředního ředitele ČIŽP. Je častým autorem článků v odborném tisku, je členem Rady pro odpadové hospodářství ČR, byl členem Rozkladové komise ministra ŽP, Ústřední nákazové komise ČR a dalších odborných orgánů. Na ČIŽP působil celkem 8 let. Následně se v roce 2012 na základě výběrového řízení stal výkonným ředitelem České asociace odpadového hospodářství, kde působí do současné doby. Současně je ředitelem Sekce průmyslu a moderní energetiky v rámci Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Je aktivním zastáncem evropské strategie oběhového hospodářství a zvyšování míry využití odpadů jako zdrojů surovin pro další výrobu.
ČAOH
Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) je největší oborovou asociací v ČR, která sdružuje množství podnikatelských subjektů, v oblastech využívání, odstraňování, svozu, sběru a recyklace odpadů. Členové ČAOH zajišťují cca 65 % trhu služeb odpadového hospodářství v ČR. Mezi cíle ČAOH patří ochrana volného tržního prostředí, nastavení odpadového hospodářství efektivním způsobem tak, aby ČR plnila cíle evropské odpadové politiky a aby přitom ekonomické dopady na původce odpadů a odpadový sektor byly na akceptovatelné a co nejnižší úrovni. ČAOH souhlasí s evropským cílem omezení skládkování a s potřebou plnění evropských recyklačních cílů, které sama ČAOH dlouhodobě aktivně prosazuje. Aktuálně je ČAOH oborovým svazem sdružujícím největší kapacitu recyklačních technologií v ČR.
Název přednášky:
Možný přínos nové vyhlášky o TAPech. Příprava TAPů pro teplárny.
„ČAOH sdružuje většinu renomovaných výrobců paliv z odpadů v České republice. Tyto společnosti mají více než 20letou zkušenost s výrobou kvalitních paliv z odpadů, která jsou vyráběna dle potřeb jednotlivých zákazníků. Evropská unie vyhlásila cíle na zásadní redukci množství vznikajících směsných komunálních odpadů. Do konce desetiletí má jejich množství klesnout na polovinu. Zásadní roli má mít třídění odpadů a příprava druhotných surovin pro recyklaci. Z procesů třídění však vzniká i nemalé množství v recyklaci nevyužitelných odpadů, které mají velký energetický potenciál. Proto Evropská unie podporuje energetické využívání UPRAVENÝCH odpadů a paliv z odpadů. Moderní energetické zdroje na paliva z odpadů jsou velmi potřebnou koncovkou právě pro vytříděné nerecyklovatelné odpady. Pro rozvoj energetického využití UPRAVENÝCH odpadů potřebuje Česká republika kvalitní vyhlášku k palivům z odpadů, která sjednotí pravidla dle evropských technických norem a zároveň v souladu s evropskou legislativou stanoví konec odpadového režimu pro tato paliva. Tak, jak to evropská legislativa předpokládá. Výrobci paliv z odpadů v ČR dokáží dodávat kvalitní paliva jak pro cementárny, tak pro moderní energetické zdroje jako jsou multipalivové fluidní kotle a další vhodná energetická zařízení. Paliva jsou připravována dle kvalitativních požadavků konkrétních odběratelů a jejich technologií. Fungující spolupráce a kvalita paliv je ověřena délkou obchodních vztahů a pokračuje již dlouhá léta. Cesta energetického využití paliv z odpadů má řadu zásadních výhod. V současné době nedostatku energií může být rozumnou a udržitelnou alternativou pro řadu regionálních energetických zdrojů. V přednášce budou mimo jiné zmíněny výhody využívání paliv z odpadů i konkrétní kvalitativní kritéria, kterých paliva vyráběná v ČR dosahují.“
Název přednášky:
Prováděcí předpisy k zákonu o podporovaných zdrojích energie
Martin Hájek vystudoval obor Ekonomika a řízení energetiky na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze, kde v roce 2010 obhájil disertační práci na téma Reálné opce v teplárenství. Jako zaměstnanec Mezinárodní finanční korporace se podílel na aktivitách Programu rozvoje komerčního financování energeticky úsporných projektů (CEEF) v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. Následně působil v Pražské teplárenské a.s. na pozici poradce generálního ředitele pro strategii. Od roku 2010 je ředitelem výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky.
Název přednášky:
Revize směrnice o energetické účinnosti a směrnice o podpoře OZE
Komunikativní a otevřený manažer se zkušenostmi v oblasti obnovitelných zdrojů, nakládání s odpady a oběhového hospodářství, který řídí různé projekty zaměřené na životní prostředí a business. Úspěšný v rozvoji a řízení odvětví biometanu, implementace nejlepších celosvětových postupů a řešení, která naplňují cíle v oblasti změny klimatu. Působí v národních a mezinárodních pracovních skupinách, platformách a poradních orgánech pro obnovitelné zdroje energie, čistou mobilitu, oběhové hospodářství, biometan, bioplyn a nakládání s odpady. Uznávaný za schopnost budovat vztahy s klíčovými osobami, hledat a vyjednávat řešení a dodržovat stanovené termíny.
Název přednášky:
Potenciál a možné scénáře produkce biometanu v ČR. Jak a za kolik nakoupit biometan?