PŘEDSTAVUJEME PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Ing. David Aišman , Ph.D.
Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o.

ředitel materiálových zkušeben

 

Vystudoval Západočeskou univerzitu v Plzni, Fakultu strojní, studijní obor materiálové inženýrství a strojírenská metalurgie.
Absolvent certifikátového programu řízení jakosti ISO 9000, Profesionální auditování, řízení lidských zdrojů, řízení kvality. Manažer kvality – Praktický nácvik implementace požadavků normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2018.
Od roku 2023 pracuje ve Výzkumném a zkušebním ústavu Plzeň s.r.o. jako ředitel úseku Materiálové laboratoře, kde nese zodpovědnost za řízení úseku, obchodní aktivity, transfer VaV a projektový management. Je řešitelem dotačních a interních projektů VaV v oblasti materiálového inženýrství.

 

Název přednášky:
KOMPLEXNÍ DIAGNOSTICKÉ METODY SPOJENÉ S APLIKACÍ POKROČILÝCH POVLAKOVÝCH SYSTÉMŮ VYUŽITÝCH V OBLASTI TEPLÁRENSTVÍ A ENERGETIKY
 
Efektivní správa a údržba zařízení v teplárenství a energetice vyžaduje komplexní přístup ke kontrole a diagnostice klíčových komponent. Moderní technologie umožňují detailní strojový monitoring zařízení i v obtížně přístupných oblastech. Tyto metody výrazně zvyšují efektivitu inspekčních procesů, minimalizují provozní rizika a umožňují včasnou identifikaci potenciálních problémů. Při vhodném zapojení AI do hodnotícího procesu je navíc možné zefektivnit a unifikovat hodnotící proces, který je jinak do značné míry závislý na zkušenostech a interpretaci právě přítomného inspektora.
Přes veškerý pokrok v oblasti robotických inspekcí však zůstávají oblasti kontrol, při kterých je nezbytný odběr materiálů a stanovení čerpání životnosti. Typicky se jedná o tepelně namáhané části kotlů, produktovodů, kritické komponenty turbín a tepelných výměníků. V těchto případech je velice efektivní semi-destruktivní odběr materiálových vzorků. Odběr malých vzorků prakticky nezasáhne do provozu zařízení a poskytne cenné informace o zbytkové životnosti komponenty.
Nedílnou součástí preventivní údržby je také rozbor turbínových olejů, který poskytuje klíčové informace o stavu mazacích systémů a opotřebení kritických komponent. Při prediktivní údržbě lze včasnou diagnostikou odhalit počínající problémy, např. se ztenčením tlouštěk materiálů, korozním napadením, erozními úbytky materiálu apod. Při zjištění těchto problémů je klíčové aplikovat vhodné metody povrchové ochrany, zahrnující antikorozní nátěry, tepelné a chemické bariéry. Tyto technologie nejen prodlužují životnost zařízení, ale také přispívají ke zvýšení jeho provozní spolehlivosti a bezpečnosti.
Radek Begeni
SOKRA, s.r.o.

Radek Begeni zahájil svoji profesionální kariéru v rodinné firmě SOKRA a v rámci rozvoje společnosti byla první absorpční chladicí jednotka instalována v roce 2002. Na základě první instalace, která byla v rámci třígeneračního systému pro firmu Transgas, následovali další zajímavé reference. Společnost SOKRA se začala orientovat zejména na sorpční systémy chlazení a vytápění. V oboru chlazení a klimatizace patří firma SOKRA k hlavním dodavatelům sorpčních chladicích jednotek v ČR, přičemž za dobu existence má naše společnost před 50 referencí v ČR, SR, Rakousku a Izraeli.

 

Název přednášky:
ABSORPČNÍ CHLAZENÍ A VYTÁPĚNÍ V TEPLÁRENSTVÍ - PRAXE A ZKUŠENOSTI

Karel Belda
OZO Ostrava s.r.o.

Název přednášky:

Třídění odpadů, dodávky pro kotel Přerov
 
Každý máme své úkoly – odpadáři úkoly odpadářské a energetici zase na úseku zásobování státu energiemi.  Přesto lze najít cestu kdy lze propojit tyto segmenty hospodaření tak, aby bylo dosaženo synergických efektů a benefitů pro oba úseky hospodářství. Zapotřebí je najít nové inovativní prvky a řešení win – win. 
 
Tomáš Caha
Exergie Česká republika s.r.o.

Tomáš Caha v minulosti pracoval jako ředitel ZEVO v Brně, produktový manažer či technický ředitel v globálních energetických společnostech. Současně zastával pozice jako projektový manažer či hlavní inženýr rozsáhlých energetických projektů. Nyní pomáhá klientům řešit energetiku ekonomicky, ekologicky a efektivně.

 

Název přednášky:
ELEKTRIFIKACE TEPLA?

 

Elektrifikace tepla se právem řadí mezi hlavní dekarbonizační strategie EU. Je to zejména díky významně vyšší účinnosti elektrifikovaných technologických procesů. Implementace v teplárenství a energetice však není jednoduchá. Tato přednáška pojednává o získaných technických a ekonomických zkušenostech návrhu technologií pro elektrifikaci sektoru teplárenství a průmyslu v České republice.

František Čech
TEDOM a.s.
František Čech je Výkonný ředitel pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti TEDOM. Má bohaté zkušenosti v oblasti vedení a rozvoje organizací zaměřených na poskytování služeb. Před příchodem do společnosti TEDOM působil jako generální ředitel společnosti Otis pro Českou republiku a Slovensko. V průběhu své kariéry se také etabloval na klíčových finančních pozicích, včetně funkce CFO, v renomovaných mezinárodních výrobních a energetických firmách, jako jsou RWE Transgas a innogy Česká republika.
 
Název přednášky:
PŘÍLEŽITOSTI A RIZIKA POUŽITÍ KOGENERAČNÍCH JEDNOTEK V RÁMCI DEKARBONIZACE TEPLÁRENSTVÍ
 
Cílem přednášky je představit, jak mohou kogenerační jednotky přispět k dekarbonizaci českého teplárenství a stát se vhodným doplněním výrobního portfolia poskytovatelů CZT.
Kromě klasického využití kogeneračních jednotek se přednáška se zaměří na možnost jejich využití pro nabízení služeb výkonové rovnováhy v rámci bilancování energetické soustavy. Posluchači zároveň získají praktické tipy, jak eliminovat rizika spojená s provozem a servisem kogeneračních jednotek pro tyto účely.
Ing. Kamil Čermák
ČEZ ESCO, a.s.
předseda představenstva a generální ředitel, ČEZ ESCO, a.s.
 
Kamil Čermák vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Erasmus University Rotterdam. Působil jako reportér a moderátor v České televizi a následně jako mluvčí a poradce ministra průmyslu a obchodu. Od roku 1995 vystřídal několik vedoucích manažerských pozic ve společnostech Czech Telecom, České aerolinie, BM Management (private equity), ČEZ Polska a v letech 2012–2016 řídil mediální dům Economia. Od roku 2016 je předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ ESCO.
Kamil Čermák je předseda správní rady Aliance pro bezemisní budoucnost a předseda představenstva Svazu moderní energetiky. Dále je členem Kolegia Paměti národa organizace Post Bellum a také zakládajícím členem PR Klubu s kartou 002.
 
Název přednášky:
Účastník Kulatého stolu se zástupci klíčových energetických firem
Miroslav Danek
Boson Distribution SE
Ing. Miroslav Danek je strojní inženýr se specializací na tepelné a jaderné stroje a zařízení. Má více než 30 let zkušeností v technologickém sektoru, mimo jiné i jako projektový manažer pro Slovenskou agenturu pro mezinárodní rozvojovou spolupráci – SAMRS (SlovakAid). Své aktivity rozšířil o aplikovaný výzkum v oblasti zařízení na úpravu vody a energetické účinnosti v různých průmyslových odvětvích.
Podílel se na několika významných projektech v oblasti zlepšení kvality pitné vody, např. na výměně části azbestocementového potrubí a zlepšení zásobování pitnou vodou města Kovačica (Srbsko), na výstavbě čistírny odpadních vod a první etapy kanalizační sítě pro město Kovačica či na zlepšení zásobování pitnou vodou v okrese Negotin (Srbsko). Od roku 2017 se zaměřuje na aplikovaný výzkum zařízení na aktivaci vody a její využití pro energetickou a environmentální efektivitu.
 
Název přednášky:
VLIV AKTIVOVANÉ VODY NA PŘENOS TEPLA A NA SNÍŽENÍ ENVIRONMENTÁLNÍ ZÁTĚŽE PŘI PROVOZU HYDRAULICKÝCH OKRUHŮ V ENERGETICE
 
Přinášíme konkrétní zkušenosti s technologií HIPPOTRON® na aktivaci vody z praxe v České republice.
Díky implementaci této inovativní technologie se nám podařilo snížit spotřebu elektrické energie při provozu čerpadel v chladicím okruhu až o téměř 40 %.
V rámci naší přednášky se s vámi podělíme o konkrétní data a výsledky z reálného provozu v oblasti automotive, kde technologie HIPPOTRON® prokázala svůj významný přínos nejen v oblasti úspor, ale i optimalizace provozu a snížení nepříznivých dopadů na životní prostředí.
Získáte tak jasnou představu o tom, jak může technologie HIPPOTRON® fungovat i ve vašem provozu – prakticky, efektivně a s rychlou návratností investice, a to ekologicky.
Ing. Tomáš Daníček
EO TECHNOLOGY s.r.o.

Název přednášky:
ZPŮSOBY ZAPOJENÍ VÝMĚNÍKŮ TEPLA V PŘEDÁVACÍCH STANICÍCH. MOŽNOSTI SNÍŽENÍ TEPLOTY ZPÁTEČKY PRIMÁRU

 

V přednášce budou prezentovány různé způsoby zapojení výměníků tepla v předávacích stanicích.
Popis zapojení výměníků tepla bude posuzován s ohledem na specifické faktory v různých soustavách centrálního zásobování teplem (CZT).

Faktory, které ovlivní návrh:
- vysoký tlak a teplota v primárním okruhu;
- vysoká tvrdost pitné vody a zanášení výměníků;
- stabilita odběru, omezení odběrových špiček.

Dále budou popsány možnosti snížení teploty zpátečky primáru. Snížení teploty znamená pokles tepelných ztrát a čerpací práce.
Proto se jedná o důležitý faktor zvyšující účinnost soustav CZT, který může ovlivnit přístup k návrhu technologie předávací stanice.

Martin Dittrich
Bilfinger Czech Republic, s.r.o.
ředitel Business Developmentu
 
Martin Dittrich vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze, Fakultu technologie ochrany prostředí. Po škole se věnoval vědecko-výzkumné činnosti v oblasti zplynování biomasy a RDF v České republice i v zahraničí, pracoval pro agenturu CzechInvest jako projektový manažer, vedl vědeckotechnologický park a podnikatelský inkubátor v Hradci Králové. Od roku 2019 je členem řídícího výboru ve Sdružení pro zahraniční investice AFI se zodpovědností za oblast energetiky.
V mezinárodní společnosti Bilfinger v současné době zastává pozici ředitele business developmentu, kde je teritoriálně zodpovědný za Českou republiku a Slovensko. Pro oblast energetiky vede obchodní team v rámci celé střední a východní Evropy. Ve své práci se snaží skloubit své technické vzdělání v kombinaci s dlouholetými zkušenostmi s řízením projektů a rozvojem obchodu. V současné době se zaměřuje zejména na průmyslové trendy dnešní doby jako je zelená a nízkoemisní energetika a teplárenství, jaderná energetika včetně malých modulárních reaktorů, technologie akumulace energie a tepla, a obecně dekarbonizaci průmyslu.
Společnost Bilfinger je mezinárodní poskytovatel průmyslových služeb, jejímž cílem je zvyšovat efektivitu a udržitelnost zákazníků v procesním průmyslu a stát se pro ně partnerem číslo 1. Nabízíme komplexní škálu služeb pokrývající celý hodnotový řetězec, od poradenství, inženýringu, výroby, montáže a údržby po digitální aplikace. Náš tým odborníků poskytuje služby šité na míru specifickým požadavkům každého zákazníka. Dodržujeme nejvyšší standardy bezpečnosti a kvality, a zajišťujeme, aby naše řešení učinila závody našich zákazníků efektivnějšími, spolehlivějšími a udržitelnějšími. Ať už se jedná o obnovitelné, jaderné nebo konvenční zdroje energie, náš team poskytuje podporu při navrhování a realizaci nových zařízení, stejně jako při optimalizaci, úpravách nebo demontáži stávajících zařízení. 
 
Název přednášky:
APLIKACE AKUMULÁTORŮ TEPLA V PRAXI
Rostislav Díža
ČEZ Teplárenská, a.s.
předseda představenstva ČEZ Teplárenská, a.s., a generální ředitel ČEZ Teplárenská, a.s.
 
Absolvent Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, Ekonomické fakulty. Titulu MBA dosáhl na Nottingham Trent University.
Ve společnostech Skupiny ČEZ působí od roku 1997. Podílel se na vytváření strategie obchodu po převzetí distribučních společností a jako člen týmu Vize 2008 byl odpovědný za založení ČEZ Prodej, a.s. Své zkušenosti následně uplatnil v Bulharsku, kde byl zakladatelem a ředitelem prodejní společnosti CEZ Elektro Bulgaria AD. Ve své kariéře pokračoval v Polsku, kde se přesunul do výroby a pracoval na optimalizaci polských elektráren jako člen představenstva CEZ Nowa Skawina S. A. K prodejům se vrátil v Turecku, kde byl ředitelem prodejní společnosti Sakarya Elektrik Perakende Satis A. S. Po návratu do České republiky se věnoval řízení zahraničního rozvoje prodejních společností v Rumunsku, Polsku a Bulharsku. Před příchodem do ČEZ Teplárenská, a.s. v roce 2023 zastával pozici generálního ředitele v ČEZ Energetické služby, s.r.o.
 
 
Název přednášky:
MODERNIZACE TEPLÁRENSTVÍ VE SKUPINĚ ČEZ 
 
1. Český systém centrálního zásobování teplem patří v Evropě k těm nejrozsáhlejším a je dobré ho zachovat.
2. Moderní české teplárenství už nemůže příliš dlouho spoléhat na uhlí, bude se proto orientovat na stavbu nových nízkoemisních zdrojů využívajících zejména zemní plyn a biomasu. Doplňkem bude energetické využívání odpadů, obnovitelných zdrojů a jádra. V dlouhodobém horizontu bude možné počítat i s využíváním vodíku.
3. Tato cesta je zárukou k zajištění stabilní, bezpečné dodávky tepla za konkurenceschopnou cenu na další desítky let.
4. Skupina ČEZ chápe teplárenství jako součást celého balíku řešení moderní energetiky pro domácnosti i veřejný a firemní sektor. Moderní teplárenství neznamená jen rekonstrukci teplárenských zdrojů a infrastruktury, ale komplexní nabídku integrovaných služeb zákazníkům, kteří jsou našimi aktivními partnery.
 
Transformace teplárenství přinese:
1. moderní zdroje tepla, nejlépe s možností optimalizace používaného paliva;
2. modernizaci teplárenských sítí a snížení ztrát;
3. optimalizaci na straně spotřeby zákazníka, vč. projektů energetických úspor;
4. ekologičtější a ekonomičtější dodávky tepla.
Mgr. Pavel Gadas
Ministerstvo životního prostředí

Vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv odboru ochrany ovzduší

Od roku 2015 vedoucí oddělení spalovacích zdrojů a paliv odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí, které je odpovědné za transpozice a provádění evropských směrnic o středních spalovacích zařízeních, o omezení národních emisí pro některé znečišťující látky a částí směrnice o průmyslových emisích, které se týkají provozu zařízení ke spalování a spoluspalování odpadů a velkých spalovacích zařízení.
Od roku 2009 je národní kontaktní osobou pro Úmluvu EHK OSN o omezování znečišťování ovzduší přecházejícím hranice států (CLRTAP). 
 
Název přednášky:
NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ OVZDUŠÍ A PROVÁDĚCÍ PRÁVNÍ PŘEDPISY
 
Novela zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, prošla úspěšně legislativním procesem a vstoupila 1. března 2025 v účinnost. Na ni navazuje novelizace vyhlášky č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, a také vybraných dalších prováděcích předpisů k zákonu o ochraně ovzduší.
Tyto legislativní změny přináší novinky v oblasti sčítání jmenovitých tepelných příkonů spalovacích zdrojů a také v části měření emisí, především ohlašování výsledků kontinuálního měření emisí a termínu jednorázového měření emisí. Došlo k úpravě podmínek provozu stacionárních zdrojů, kde je nově stanovena podmínka u některých zdrojů nepřetržitě sledovat provozní parametr zařízení, pokud je využívána technologie ke snižování emisí. Dále došlo ke změnám v poplatcích za znečišťování ovzduší a byla také stanovena nová závazná opatření k omezení prašnosti ze stavebních činností.
V rámci novelizace byla taká na podnět Senátu ustanovena pracovní skupina k provádění jednorázového měření emisí, která již byla svolána a začala pracovat.
V současné době je už ovšem v přípravě také transpozice aktualizované směrnice EU o kvalitě vnějšího ovzduší, která stanovuje do roku 2030 nové imisní limity. Odbor ochrany ovzduší se podílí také na transpozici směrnice o průmyslových emisích v oblasti tepelného zpracování odpadu.
Ing. Martin Hájek , Ph.D.
Teplárenské sdružení ČR

Specialista pro legislativu

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, Elektrotechnickou fakultu, obor Ekonomika a řízení energetiky, kde v roce 2010 obhájil dizertační práci na téma Reálné opce v teplárenství. Jako zaměstnanec Mezinárodní finanční korporace se podílel na aktivitách Programu rozvoje komerčního financování energeticky úsporných projektů (CEEF) v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. Následně působil v Pražské teplárenské a.s. na pozici poradce generálního ředitele pro strategii. V letech 2010–2024 byl ředitelem výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky, kde nyní pracuje jako specialista pro legislativu.

 

Název přednášky:
VYUŽITÍ TEPELNÉHO ČERPADLA V OTROKOVICÍCH

 

Příspěvek se zabývá možnostmi využití tepelného čerpadla v menší soustavě zásobování teplem (špičkový výkon 2,8 MW). Posouzeny jsou tři základní varianty využití nízkopotenciálního tepla, konkrétně tepla z blízké řeky Moravy, z čistírny odpadních vod a z okolního vzduchu. Jednotlivé varianty jsou porovnávány s výrobou tepla konvenčním spalováním zemního plynu v plynové kotelně. Byla provedena optimalizace ročního provozu tepelného čerpadla v navržených variantách a stanoven průměrný topný faktor. Podrobně byl analyzován provozní režim s využitím akumulace tepla využívající flexibilitu při provozu tepelného čerpadla v letních měsících. Následně bylo provedeno ekonomické hodnocení jednotlivých variant.

Ing. Jan Hanus
ORGREZ ECO s.r.o., člen skupiny ORGREZ Group

V rámci skupiny ORGREZ působí na pozici ředitele společnosti ORGREZ ECO s.r.o. V rámci této společnosti rozvíjí a poskytuje služby v oblasti modernizace malé a střední energetiky, ekologizace provozů, a návrhů energetických úspor. Dále se díky rozsáhlému know-how skupiny ORGREZ podílí na vytváření nových produktů zaměřených na racionální transformaci energetického sektoru, ekonomicky efektivní přístup k dekarbonizaci a zvyšování efektivity. Díky dlouholetému působení v sesterské společnosti EVECO Brno s.r.o. se věnuje rovněž odpadovému hospodářství, energetickému využití odpadů a čištění spalin.

Název přednášky:
ZELENÉ TEPLÁRENSTVÍ V PRAXI – MODERNIZACE TEPLÁRNY PÍSEK

Velká energetika je v pohybu. Zvládnou s ní menší provozy držet krok? Denně je na stole zavírání velkých uhelných elektráren a uhelných dolů, biomasy je na trhu nedostatek, trh neví, co s přebytky z fotovoltaiky a emisní povolenky pro malé provozy jsou za rohem. Malé a střední teplárny se tak musí připravovat na prostředí, ve kterém jen spalování paliva nestačí. Řešením je koncept Zeleného teplárenství. Kombinace vhodného propojení technologií společně s efektivním řízením dává teplárnám nové eso do rukávu – flexibilitu a příležitost ji do plné míry využít. Prezentace Zelené teplárenství v praxi – modernizace teplárny Písek přináší náhled do jednoho ze vzorů transformace teplárny okresního města, nabídne přehled realizovaných změn, úvahy nad alternativami a výhled do budoucna.

 
Ing. Mgr. Jana Harzerová
Ministerstvo životního prostředí ČR

Odbor posuzování vlivů na životní prostředí a integrované prevence

 

Název přednášky:
NOVELA ZÁKONA O INTEGROVANÉ PREVENCI 
TRANSPOZICE SMĚRNICE O PRŮMYSLOVÝCH EMISÍCH 2.0

 

Dne 15. července 2024 byla v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněna Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU), kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady z roku 2010 o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění) a směrnice Rady z roku 1999 o skládkách odpadů.

Směrnice o průmyslových emisích se prostřednictvím její revize stává jedním ze základních nástrojů, které mají sloužit k průmyslové transformaci a naplnit tím cíle Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal). Revize právního předpisu umožňuje směřovat investice nezbytné pro transformaci Evropy směrem k uhlíkové neutralitě a k čistšímu hospodaření. Cílem je mimo dekarbonizace také maximální snížení emisí a přenosů znečišťujících látek z jednoho prostředí do jiného (princip nulového znečištění) a účinnější využívání zdrojů. Velký důraz je kladen na podporu inovací, zavedení pokročilých technologií a zvýšení dlouhodobé investiční jistoty pro jednotlivá průmyslová odvětví.
 
Hlavní změny spočívají v zavedení a upevnění několika prvků:
  • účinnější právní přepisy,
  • harmonizované posuzování souladu s BAT (Best Available Techniques),
  • větší zaměření na ochranu lidského zdraví,
  • cílená hluboká průmyslová transformace,
  • nové a silnější nástroje pro účinné využívání zdrojů,
  • posílení oběhového hospodářství,
  • podpora inovací,
  • větší flexibilita při testování a zavádění nově vznikajících technik,
  • digitalizace.
Vybrané nové nástroje ve směrnici o průmyslových emisích
Systém environmentálního řízení (EMS) bude nově zahrnovat referenční hodnoty účinného využívání zdrojů. V rámci EMS bude posouzení rizik látek, které provozovatelé používají, a opatření přijatá k postupnému nahrazení nebezpečných chemických látek méně toxickými alternativami, čímž se podpoří proaktivnější nahrazování nebezpečných látek v průmyslových procesech.
Nový způsob stanovování emisních limitů, kdy mezní hodnoty emisí stanovené v povoleních musí odrážet nejlepší výkon, kterého může každé zařízení dosáhnout použitím BAT. Pro běžné provozní podmínky se nově bude emisní limit stanovovat nikoliv na horní hladině rozptylu úrovní emisí spojených s nejlepšími dostupnými technikami, ale na (nejnižší) reálně dosažitelné úrovni emisí (obr. 1). Stanovení emisního limitu se bude dokládat hodnocením dosažitelnosti na dílčím zařízení.
 
Novinkou je zavedení povinnosti zpracování transformačních plánů pro energeticky náročná průmyslová odvětví. Provozovatelé budou mít povinnost vypracovat transformační plán do 30. června 2030, který bude zahrnovat klimaticky neutrální ekonomii do roku 2050. Definice formátu a obsahu těchto plánů stanoví Evropská komise implementačním aktem.
Závazné rozsahy nebo úrovně výkonnosti v povoleních umožňují řešit efektivitu nakládání s vodou, stanovit požadavky na produkci odpadů, jejich recyklaci a případné opětovné využití a stanovit požadavky na energetickou náročnost provozu.
Z hlediska povolování budou některé procesy a požadavky na ně centralizovány na úrovni evropské unie. Týká se to zejména ekonomického hodnocení výjimek z plnění BAT-AEL, délky udělených výjimek, hluboké transformace, vyhodnocování plnění emisního limitu a dalších.
 
Posílení procesu výměny informací při revizi BREF
Revize směrnice o průmyslových emisích vyžaduje úpravu tzv. Sevillského procesu, tj. procesu výměny informací a zpracování revizí Referenčních dokumentů o nejlepších dostupných technikách (BREF). Cílem je najít schůdné řešení, kterým by bylo možné Sevillský proces urychlit a posílit spolupráci technických pracovních skupin na evropské úrovni (TWG) i na úrovni jednotlivých členských států (TPS).
Zároveň přináší zapojení Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) do Sevillského procesu a zřízení zcela nového Inovačního centra pro průmyslovou transformaci a emise (INCITE), jehož náplní bude monitorovat a hodnotit nově vznikající techniky ke snižování emisí znečišťujících látek do vnějšího prostředí a další nové prvky vyžadované jak revidovanou směrnicí o průmyslových emisích, tak také dalšími právními předpisy, které souvisí s emisní neutralitou průmyslových zařízení.
 
Transpozice revidované směrnice o průmyslových emisích
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1785 ze dne 24. dubna 2024, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/75/EU o průmyslových emisích (integrované prevenci a omezování znečištění) a směrnice Rady 1999/31/ES o skládkách odpadů byla zveřejněna ve Věstníku Evropské unie dne 15. července 2024. Podle čl. 4 směrnice jsou členské státy povinny uvést právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí do souladu nejpozději do 1. července 2026, přičemž vzhledem k tomu, že se bude jednat pouze o novelizaci zákona, která nebude obsahovat jiné prvky, než které jsou předmětem revidované směrnice, bude možné vynechat některé prvky, jako např. hodnocení dopadů regulace (RIA), která je obvykle nedílnou součástí legislativního procesu. 
 
BAT – Nejlepší dostupné techniky (z angl. Best Available Techniques)
BAT-AEL – Úrovně emisí spojené s nejlepšími dostupnými technikami (z angl. Best Available Technique - Associated Emission Level)
BREF – Referenční dokument o nejlepších dostupných technikách (z angl. Reference Document on Best Available Techniques)
ECHA – Evropská agentura pro chemické látky (z angl. European Chemicals Agency)
EMS – Systém environmentálního řízení (z angl. Environmental Management Systém) 
INCITE – Inovační centrum pro průmyslovou transformaci a emise (z angl. Innovation Centre for Industrial Transformation and Emissions)
RIA – Hodnocení dopadů regulace (z angl. Regulatory Impact Assessment)
TWG – Technická pracovní skupina (z angl. Technical Working Groups)
Ing. Petr Havelka
Česká asociace odpadového hospodářství

Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, obor Odpady a jejich využití. Dále studoval na Univerzitě Vitus Bering v Dánsku. Při a po škole se krátce věnoval PR managementu v renomované reklamní agentuře. Následně nastoupil na cestu odborné praxe v oboru odpadového hospodářství, a to na pozici inspektora na České inspekci životního prostředí (ČIŽP) na oblastím inspektorátu v Praze. Po 2 letech přešel na ředitelství ČIŽP, kde vykonával funkci ředitele odboru odpadového hospodářství a poté i náměstka ústředního ředitele ČIŽP. V těchto pozicích řídil a definoval kontrolní činnost na úseku odpadového hospodářství v celé České republice.
Je častým autorem článků v odborném tisku, členem redakčních rad odborných časopisů, členem Rady pro odpadové hospodářství ČR, byl členem Rozkladové komise ministra ŽP, Ústřední nákazové komise ČR a dalších odborných orgánů. Na ČIŽP působil celkem 8 let, 6 let v řídících pozicích. Následně se v roce 2012 na základě výběrového řízení stal výkonným ředitelem České asociace odpadového hospodářství, kde působí do současné doby. Za jeho působení se ČAOH stala velmi aktivním prvkem v oblasti odpadového hospodářství v ČR. Jakožto profesní svaz se ČAOH snaží přispívat k rozumnému nastavení odpadové legislativy na národní úrovni a k osvětě ve vztahu k plnění cílů oběhového hospodářství a smysluplného nakládání s odpady. Za jeho působení se asociace rozrostla o řadu dalších členů a stala se profesní organizací sdružující největší recyklační kapacity v České republice.
Volný čas věnuje svým čtyřem dětem a koníčkům, mezi které patří četba, cestování, moderní technika, dokumentární pořady, motocykl, včelaření a příroda.

 

Název přednášky:
TAP – VYRÁBÍME, DODÁVÁME. MOHLI BYCHOM I VÝRAZNĚ VÍCE.

 

V letošní prezentaci Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství shrne základní aspekty výroby paliva z odpadů v České republice tak, jak probíhala v průběhu roku 2024. Poskytne i predikci dalšího vývoje ve světle stávající legislativy a očekávaných událostí. Součástí prezentace bude i identifikace omezujících faktorů k většímu rozvoji výroby a energetického využití paliv z odpadů v České republice.

Ing. Tomáš Havran
Siemens Energy, s.r.o.

vedoucí obchodní skupiny Mods & Ups

 

Vystudoval VUT v Brně, Fakultu strojního inženýrství, Energetický ústav, Energetické inženýrství. Profesní kariéru zahájil ve firmě Siemens s.r.o. jako nabídkový inženýr. Dále působil jako obchodní manažer v prodeji nových parních turbín. Po oddělení energetické divize ze společnosti Siemens AG a založení nové společnosti Siemens Energy s.r.o. pracuje jako vedoucí obchodní skupiny pro Mods & Ups v servisním oddělení.

 

Název přednášky:
PARNÍ TURBÍNY V TEPLÁRENSKÝCH PROVOZECH

 

Společnost Siemens Energy s.r.o. vidí jako hlavní motiv změn v teplárenství a energetice narůstající počet obnovitelných zdrojů, vedoucí k velkému tlaku na řešení otázek akumulace energie a flexibility. Tento proces má, dle našeho názoru, vzrůstající tendenci, v budoucnosti bude tato problematika stále důležitější. U nás v servisu parních turbín zákazníkům neumíme pomoci s akumulací energie, ale můžeme pomoci s flexibilitou zdroje. Turbína je klíčovým prvkem pro regulaci sítě a dle nás ji zatím nelze ničím nahradit neboli parní turbíny v energetice přetrvají, ale jejich budoucí návrh bude jiný než doposud s ohledem na denní najíždění a na rychlé změny výkonu.

Nároky na flexibilnější parní turbíny již pronikají do výběrových řízení, se stále větším počtem zákazníků řešíme tato zadání. S přibývajícími obnovitelnými zdroji jsou tak provozovatelé elektrických sítí nuceni u nových zdrojů zpřísnit podmínky pro připojení do sítě, s ohledem na flexibilitu, kde na ni kladou větší nároky, anebo jsou nuceni u stávajících zdrojů tuto flexibilitu získat.

Abychom neviděli vše černě – kde vzniká poptávka po flexibilitě, tam vznikají i nové příležitosti pro optimalizaci výnosů. V poslední době se i stávající provozovatelé začínají dotazovat, za jakých podmínek by bylo možné jejich zdroj flexibilně provozovat a tím si zajistit atraktivní výnosy.

Ale pozor, pokud chceme stávající zdroj flexibilně provozovat, je důležité nepodcenit nebo spíše nepřecenit stávající parní turbínu a její limity konzultovat s jejím výrobcem. Během přednášky se chceme zaměřit na vysvětlení omezujících faktorů pro existující turbíny, které nejsou navrženy pro flexibilní zatížení a ukázat, při jakých změnách je toto možné.

Jako příklad bude uvedena možnost provozu spalovny komunálního odpadu ve flexibilním módu, kde našim zákazníkům chceme ukázat, že spalovna může být velmi dobrým zdrojem flexibility a že s tím, co již mají nainstalováno ve svém závodě, lze za rozumné náklady provozovat primární regulaci sítě.

Myšlenka je založena na předpokladu, že hlavním zdrojem výnosů spalovny je pálení odpadu a pára z kotle je vždy v dostatečné míře k dispozici. Pára může být zavedena jak na turbínu, tak na by-pasový ventil kondenzátoru. Díky tomu může být turbína dlouhodobě provozována jen pro vlastní spotřebu spalovny a v příhodném okamžiku, kdy operátor sítě udělí pokyn k výrobě elektřiny, tak průtok páry může být velmi rychle převeden z by-passu na kondenzátor do turbíny a během krátké doby, s rychlým skokem výkonu, může být elektřina dodána do sítě. Prakticky záleží jen na rychlosti otvírání/zavírání regulačních ventilů turbíny, regulačního ventilu by-passu na kondenzátor a s ohledem na limity turbíny.

Na tomto příkladu chceme majitelům ukázat spaloven, že jejich provozy mohou mít velký potenciál na regulaci sítě a díky tomu si mohou zkusit s operátorem sítě dohodnout nové podmínky, které jim mohou zlepšit ekonomiku provozu.

My v Siemens Energy věříme, že díky nárůstu obnovitelných zdrojů bude konvenční provoz v budoucnu méně ekonomický. Výdělky bude mít jen ten, který ve správný čas dodá nasmlouvané množství elektřiny.

Mgr. Petr Hladík
ministr životního prostředí

Petr Hladík je odborníkem na udržitelnost a více než 10 let se věnuje ekologickým projektům a enviromentálním strategiím. Vystudoval Fakultu informatiky na Masarykově univerzitě v Brně a svou kariéru začal v oblasti IT a řízení projektů, kde se soustředil na bezpečnost a kvalitu.

V politice působí od roku 2010, kromě problematiky životního prostředí má blízko i k zemědělství. Jako první náměstek primátorky města Brna inicioval inovativní projekty, jako jsou zelené střechy, fotovoltaické panely a energetická nezávislost města. Podílel se na přijetí akčního plánu pro uhlíkově neutrální město, za což Brno získalo prestižní ocenění E.ON Energy Globe.

Ve funkci ministra se intenzivně věnuje prosazování OZE, zrychlení povolování výstavby solárních a větrných elektráren. V rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám pomáhá domácnostem snižovat náklady na energie a podporuje rozvoj fotovoltaiky a komunální energetiky. Zasadil se o větší ochranu nejcennějších přírodních zdrojů, vody, půdy a ovzduší a prosadil havarijní novelu, která lépe chrání řeky a přispívá k lepšímu zvládání havárií. Intenzivně se věnuje spolupráci mezi státní, soukromou a akademickou sférou a pravidelně navštěvuje inovativní firmy v České republice.

Transformace teplárenství představuje významnou výzvu pro Českou republiku na cestě k dosažení klimatické neutrality a snížení emisí skleníkových plynů. Současné české teplárenství je z většiny závislé na spalování uhlí, což významně přispívá k celkovým emisím skleníkových plynů v České republice. Modernizace a dekarbonizace tohoto sektoru jsou proto klíčové.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) spolu se Státním fondem životního prostředí intenzivně pracuje na podpoře této transformace, především prostřednictvím programu HEAT v rámci Modernizačního fondu. Kromě vyhlašování jednotlivých dotačních výzev připravilo MŽP také „Akční plán rozvoje využití nízkopotenciálního obnovitelného a odpadního tepla“, který klade důraz na hierarchii transformace – od energetických úspor přes využití lokálních nízkopotenciálních zdrojů, jako je teplo okolního prostředí, odpadní teplo a geotermální energie, až po vysokoteplotní obnovitelné zdroje energie.

Velká část finančních prostředků z programu HEAT již byla rozdělena mezi konkrétní projekty, což nyní vede MŽP k úvahám o hledání nových zdrojů finanční podpory. Jednou z cest je přesun prostředků z projektů, které se nerealizují. Uvažuje se též o vyhlášení podpory pro projekty zaměřené pouze na využití nízkopotenciálního tepla.

 

Název přednášky:
PODPORA DEKARBONIZACE TEPLÁRENSTVÍ Z PROGRAMU HEAT
Mgr. Petr Holub
Ministerstvo životního prostředí
vrchní ředitel sekce ochrany klimatu
 
Mgr. Petr Holub vystudoval odbornou fyziku na Přírodovědecké fakultě a environmentální studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Založil poradenskou společnost Budovy21 a byl ředitelem Šance pro budovy, profesního svazu energeticky úsporného stavebnictví. V minulosti pracoval na Ministerstvu životního prostředí jako poradce ministrů a ředitel odboru udržitelné energetiky a dopravy. Řadu let také vedl v Hnutí Duha programy udržitelné energetiky nebo v organizaci SEVEn pomáhal městům v jejich zapojení do Paktu primátorů a starostů. Pro Evropskou komisi jako poradce navrhoval nastavení rámce pro energetické úspory na Ukrajině. Rád cestuje a chodí po horách.
 
Název přednášky:
AKČNÍ PLÁN ROZVOJE VYUŽITÍ NÍZKOPOTENCIÁLNÍHO OBNOVITELNÉHO A ODPADNÍHO TEPLA
 
Akční plán rozvoje využití nízkopotenciálního obnovitelného a odpadního tepla reaguje na zásadní potřebu České republiky naplnit své klimatické a energetické závazky definované ve Vnitrostátním plánu ČR pro oblast energetiky a klimatu. Zároveň reflektuje národní a evropské směřování ke klimatické neutralitě prostřednictvím snížení spotřeby všech fosilních paliv a optimalizace využití lokálních obnovitelných a odpadních zdrojů tepla.
Aktuálně uskutečňovaná transformace teplárenství je orientována převážně na vysokopotenciální teplo ze zemního plynu, biomasy či energetického využití odpadu. Budoucí plány zahrnují také vodík, jehož dostupnost však bude omezená vzhledem k potřebám dalších sektorů. Proto se tento Akční plán zaměřuje na podporu zatím nedostatečně využívaných nízkopotenciálních zdrojů, jako jsou odpadní teplo z některých průmyslových procesů nebo z datových center, čistíren odpadních vod či odpadní vzduch z tunelů a metra, dále geotermální energie, a hlavně teplo okolního prostředí.
Aktuální strategické dokumenty, včetně Vnitrostátního plánu, neobsahují dostatečné detaily konkrétních opatření pro úspěšný přechod na využívání těchto zdrojů. Akční plán proto popisuje potenciál těchto zdrojů a přináší opatření, která vycházejí z četných studií a podkladů zpracovaných k této problematice v posledních letech.
Plán stanovuje opatření a kroky, které by měly být realizovány v období do roku 2030, a zároveň vytváří předpoklady pro další rozvoj těchto technologií i po tomto období.
Ministerstvo životního prostředí tímto dokumentem iniciuje konkrétní kroky a spolupráci napříč resorty a sektorem teplárenství a poskytuje podněty pro tvorbu dotačních programů zaměřených na rozvoj technologií využívajících nízkopotenciální obnovitelné a odpadní teplo.
Martin Hora
Energotrans, a.s.
Název přednášky:
PŘÍPRAVA ZEVO MĚLNÍK
 
Výstavba ZEVO Mělník – souvislosti v lokalitě provozované teplárny, aktuální stav.
Ondřej Hrdlička
HRDLIČKA spol. s r.o.

Obchodní konzultant pro MAWIS služby společnosti HRDLIČKA spol. s r.o. a spolupráci se zahraničím.

 

Do činností rodinné firmy HRDLIČKA spol. s r.o. byl zapojován již při studiích. Od roku 2015 pracuje ve firmě v obchodním oddělení. Po zkušenostech s nejrůznějšími projekty (např. WaterReport v Etiopii), nyní vede tým zahraničního obchodu. Skrze B2B segment nabízí služby MAWIS v České republice a do zahraničí (Německa, Rakouska, Polska, Slovenska a na Ukrajinu). Digitální technická mapa a služby MAWIS mají jako SMART digitální technologie potenciál i pro rozvoj teplárenských společností.

 

Název přednášky:
MAWIS: Digitální technická mapa a digitalizace teplárenství

 

Digitální technická mapa (DTM) ČR přináší zcela nový standard v oblasti správy a sdílení geodat. Tento segment je jedním z mála, který se v rámci digitalizace stavebního řízení daří úspěšně rozvíjet. Pro teplárenské společnosti to představuje povinnost vložit data popisující jejich infrastrukturu do DTM krajů, ale je také jedinečnou příležitostí k modernizaci správy sítí a efektivní digitalizaci jejich majetku. V přednášce se dozvíte, jaké povinnosti a příležitosti vám DTM přináší.

Také představíme systém MAWIS, nástroj určený pro evidenci, správu a sdílení technické infrastruktury. Zaměříme se na konkrétní přínosy pro teplárenské společnosti – od přesnější evidence distribučních sítí a zařízení, zobrazování 3D dat, přes zjednodušené předávání dat do DTM, až po možnosti integrace s dalšími systémy a aplikacemi.

Ing. Robert Janečka
EVC Group s.r.o.
Od roku 1998 se věnoval výrobě a obchodu v oblasti průmyslové chemie a stavebních výrobků. Od roku 2018 je aktivní v oblastech využití obnovitelných zdrojů energie (OZE) v průmyslových a domácích aplikacích a opatřeních pro energetické úspory. Od roku 2023 pracuje ve společnosti EVC Group s.r.o., kde je obchodně zodpovědný za aplikace lithiových baterií v průmyslu a energetice.  
 
Název přednášky:
VÝHODY BATERIOVÝCH ÚLOŽIŠŤ PRO TEPLÁRENSKÉ PROVOZY 
 
Bateriová úložiště energie (BESS) se stávají klíčovým prvkem moderní energetiky a otevírají nové možnosti i pro teplárenské provozy.
V naší přednášce představíme, jak mohou teplárny efektivně využívat BESS ke zvýšení flexibility provozu, optimalizaci nákladů na elektřinu a poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Těšit se můžete na informace k alchymii stavění bateriových úložišť, od článku až po finální BESS. Dozvíte se, z čeho se úložiště skládá a co vše je potřeba udělat pro jeho instalaci a zprovoznění. Jak optimálně volit výši instalované kapacity s ohledem na požadovanou životnost BESS.
Martin Kašák
ČEPS, a.s.
Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, obor Ekonomika a řízení elektrotechniky a energetiky. Od roku 2001 působí v oblasti energetiky. V současnosti působí na pozici ředitele sekce Energetický trh ve společnosti ČEPS, kde je odpovědný za zajištění přenosových služeb, podpůrných služeb, rozvoj energetických trhů, regulaci a rozvoj dispečerského řízení. V minulosti působil ve společnosti ČEPS Invest, ČEZ, a.s., a Energetickém regulačním úřadě. Ve své praxi se věnoval energetické legislativě, nastavování pravidel trhu, cenovým výpočtům, transformaci velkých distribučních společností v různých státech Evropy.  
 
Název přednášky:
AKTUÁLNÍ VÝVOJ V OBLASTI PODPŮRNÝCH SLUŽEB
Jaroslav Kokeš
VERTICAL FOREST s.r.o.
Jaroslav Kokeš vystudoval Střední lesnickou školu v Písku, Západočeské státní lesy v Plzni.
Po revoluci 1990 podnikatel v obchodní a výrobní činnosti. Od roku 2005 výroba a prodej agrární a lesní biomasy. Od roku 2012 peletizace agro a následně dřevních materiálů pro energetické využití. Dodávky do tepláren a elektráren v České republice.
 
Název přednášky:
VÝROBA PALIV Z ODPADNÍ BIOMASY A PELET TAP PRO ENERGETICKÉ SOUSTAVY
 
Společnost VERTICAL FOREST s.r.o. – jsme připraveni na peletizaci a expedici tuhých alternativních paliv ,,TAP“, z odpadu, jsme připraveni dodávat palivo z odpadní biomasy.
To vše na základě vyhlášky č. 169/2023, při které splňujeme všechny podmínky určující, kdy přestává být tuhé palivo z odpadu odpadem. Ta dlouhá, více než roční administrativní práce, která končí vydáním ,,Rozhodnutí o změně integrovaného povolení“ příslušného energetického zdroje při splnění závazných podmínek, se již v jednom případě naplnila a další je již ve vysokém stupni řešení a postupně se naplňuje.
Nedílnou součástí a cílem celého certifikačního procesu u obou výrobků paliv z odpadu je i důsledná mezinárodní kontrola udržitelnosti.
Vstupní surovinou pro výrobu pelet z TAP jsou odpadní drcené plasty z průmyslové výroby. Tento materiál je základní vstupní surovinou pro výrobu a následný prodej pro energetické využití. Musí odpovídat parametrům vyhlášky 169/23. Při prvních laboratorních a palivových zkouškách materiál splnil všechny požadavky. Tento materiál byl společnosti Vertical Forest s.r.o. dodán k testování a prvotním zkouškám firmou Mondeco s.r.o.
Posluchače bych chtěl seznámit s náročností příslušné administrativy, technikou výroby, parametry vstupních materiálů, kvalitou a charakteristikou výsledných výrobků, jak TAP, tak paliva z odpadní biomasy.
Roman Král
NSI Mobile Water Solutions Sp. z o.o.

Úspěšný obchodní manažer se zkušeností s řízením obchodního teamu a s řízením businessu s více než 300 obchodními zastoupeními v regionu centrální Evropy. Své podřízené jsem dokázal nejen úspěšně řídit a motivovat, ale sám jsem dokázal také podepsat nejeden business, třeba i v cizím jazyce a v několika cizích zemích (Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko), nebo jsem dojednal smlouvu s prestižním obchodním partnerem, díky čemuž jsem získal desítky nových, profitabilních zákazníků. Krom mateřského jazyka mluvím plynně také anglickým jazykem. Ve své dosavadní kariéře jsem se také hodně věnoval akvizici nových a udržování stávajících zákazníků napříč regionem a průmyslem. Jsem vystudovaný chemik s obrovským přesahem a citem pro business. Práce s lidmi a kontakt se zákazníkem mě nabíjí pozitivní energií.

 

Název přednášky:
ČIŠTĚNÍ PRŮMYSLOVÉ VODY VSTUP/VÝSTUP V PRAXI

 

Přednáška je zaměřena na čištění průmyslových vod vstupujících nebo vystupujících z podniku. Vody dokážeme čistit od 1 do 1 000 m3/h. Technologii vám můžeme pronajmout, nebo prodat. Uvedeny budou příklady, kde v České republice už pomáháme, odstraňujeme kyanidy, snižujeme obsah železa, manganu, nebo na jiné zakázce snižujeme chemickou spotřebu kyslíku.

Tomáš Krejčí
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Tomáš Krejčí je absolventem Vysokého učení technického v Brně, oborů Manažerská informatika a Informační management. V roce 2024 dokončil postgraduální studium Bezpečnostní a krizový management na CEVRO vysoké škole.
U Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost působí od jeho vzniku. Odborně se z velké části zaměřoval na problematiku implementace zákona o kybernetické bezpečnosti a kontrolu plnění povinností, které z něj vyplývají. Více než dva roky vedl na úřadu odbor kontroly a od července roku 2022 se stal náměstkem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který řídí Sekci národního centra kybernetické bezpečnosti. Ve své pozici se v současné době věnuje primárně agendám vládního CERT týmu, regulace a kontroly.
 
Název přednášky:
NOVÝ ZÁKON O KYBERNETICKÉ BEZPEČNOSTI
 
Přednáška se bude primárně zaměřovat na novou legislativu v oblasti kybernetické bezpečnosti. Konkrétně se jedná o povinnosti plynoucí z návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Obsahem prezentace budou největší změny oproti současnému zákonu o kybernetické bezpečnosti, aktuální stav legislativního procesu a dopady tohoto zákona na oblast teplárenství.
Mgr. Michal Krist
GasNet, s.r.o.

Senior specialista Strategického Asset Managementu

 

Michal Krist pracuje v GasNetu, největším provozovateli distribuční soustavy plynu v České republice, od roku 2012, kde se dlouhodobě zabývá strategickou správou aktiv se zaměřením na rozvoj distribuční soustavy a na připojování významných zákazníků, kromě toho je také expertem na datovou analýzu a modelování poptávky po plynných palivech.

 

Název přednášky:
SMĚRNICE A NAŘÍZENÍ O VNITŘNÍM TRHU S PLYNEM: PŘEDPOKLÁDANÝ DOPAD EVROPSKÉ LEGISLATIVY NA DISTRIBUCI PLYNU A VÝHLED PRO TEPLÁRENSTVÍ

 

Prezentace se zaměřuje na představení evropského regulatorního rámce pro budoucí trh s obnovitelnými plyny. Obsahuje stav připojování biometanových stanic k soustavě, plán přípravy soustavy na distribuci obnovitelných plynů a aktuální výhled využití vodíku v teplárenství. To vše je zasazeno do kontextu současného stavu a výhledu připojování tepláren k distribuční soustavě v České republice.

Mgr. Ondřej Krutílek
europoslanec

Ondřej Krutílek vystudoval Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity. V roce 2004 začal pracovat v Centru pro studium demokracie a kultury (CDK) jako analytik evropské legislativy a také jako asistent v Evropském parlamentu. Jeho specializací je především životní prostředí a vnitřní trh EU. Posledních pět let působí jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry.

 

Název přednášky:
Aktuální vývoj v Evropě

Ing. Michal Křivánek
INELSEV PSH s.r.o.

technolog, projektant TZB

 

Ing. Křivánek Michal pracuje na pozici Technolog, projektant ve společenství firem INELSEV s.r.o. kde se zaměřuje na strojní technologii, procesy a zařízení v chemickém, petrochemickém a energetickém průmyslu. V současnosti se zaměřuje na horkovody, akumulátory tepla, hydrodynamiku a termodynamiku okruhů a sítí, vývoj nových technologií. Celou profesní praxi se multioborově specializuje na pružnost a pevnost strojních a stavebních konstrukcí, termodynamiku, hydrodynamiku, programování, tvorbu výpočtových a databázových programů v širším spektru oblasti strojních technologií.
V letech 1992–1997 vystudoval Vysoké učení technické v Brně, Fakultu strojní, Katedru mechaniky těles, obor Aplikovaná mechanika.
Profesní kariéru započal ve společnosti ALSTOM Power s.r.o., následovala výrobní společnost Gradior, pak dodavatelská společnost Moravia Systems a.s. a současný stav je výkon činnosti ve společenství firem INELSEV s.r.o. Praxe na zakázkách a projektech v ČR, Slovensku a cca 25 zemích světa.

 

 

Název přednášky:
SOUČASNÉ MOŽNOSTI TERMODYNAMICKÉHO A HYDRODYNAMICKÉHO MODELOVÁNÍ PRO OPTIMALIZACI NÁVRHU A ŘÍZENÍ SÍTÍ CZT

 

Sítě centrálního zásobování teplem (CZT) (výtopenské nebo teplárenské) jsou v současné době řízeny na základě stanovených ekvitermních žádaných hodnot teploty a odhadované spotřeby. Provozovatelům není dostupný jednoduchý a univerzální software na obecně dostupné bázi MS Excel, který by stanovil možnosti řízení průtoku a teploty na zdroji a dal odpověď, jaké parametry v čase bude mít každé spotřební místo a vratná větev CZT za ním. Společnost INELSEV tuto skutečnost vnímá jako tržní mezeru a zabývá se možnými algoritmy a matematickými modely pro dynamické a přenosové výpočty stavů sítí CZT v čase, které je pak možné využít pro nastavení jednotlivých regulátorů na okruhu (na zdroji – na předávacích místech).

Je všeobecně známo, že řízení zdroje se musí přizpůsobovat „hlavnímu“ nejvzdálenějšímu spotřebnímu místu a dále nově připojeným spotřebním místům. Pro optimální řízení a možnosti doplňkových úprav sítí je tedy důležitá mapa stavových veličin sítě v čase a z časově závislých odběrů reverzní výpočet časově závislého výkonu zdroje (optimální teplota, průtok, tlak). Společnost INELSEV vyvíjí programové možnosti přenosu speciálních znalostí z návrhů dynamiky chemických procesů na obecné termohydraulické sítě v energetice.

Z výpočtů a zkušenosti vyplývá, že do sítí CZT je nutné, pro minimalizaci tepelných ztrát cyklu a sítě, zařadit akumulátory tepla, a to buď na zdroji, nebo na spotřebních místech. Pro akumulaci zdroje jsou hodnoceny atmosférické teplovodní a parní akumulátory, a to z hlediska pořizovacích nákladů a užitných vlastností. Akumulace na spotřebních místech je předmětem současného výzkumně-vývojového programu společnosti INELSEV, který předpokládá princip PCM – skupenské přeměny materiálu, a to na obvyklých hodnotách teplotního spádu horkovodních sítí CZT v České republice (80–90 °C).

Cílem přednášky je seznámit posluchače s možnostmi aplikace účelově vytvořeného softwaru, který je řádově levnější než univerzální, pro zlepšení vlastností zavedeného řídicího systému provozu.

Ing. Jiří Leták
Veolia Energie ČR, a.s.
Manažer Distribuce a služeb Regionu Morava
 
Vzdělání:
1976–1980 Mechanik elektronických zařízení – učební obor s maturitou, SOU NHKG Ostrava
1980–1984 Strojírenská technologie, VUT Brno
 
Praxe:
1984–1986 – topič, OKE k.p. ČEZ
1986–1986 – samostatný konstruktér, OKE k.p. ČEZ
1986–1988 – strojník napáječek, topič, OKE k.p. ČEZ
1989–1992 – vedoucí přípravy a ekonomie provozu, MST, a.s.
1992–1999 – technik řízení provozu CZT, MST, a.s.
1993–1999 – hlavní inženýr rozvodu tepla, MST, a.s.
1999–2003 – ředitel divize Přerov, Dalkia Morava, a.s.
2004–2004 – ředitel divize Karviná, Dalkia Morava, a.s.
2004–2009 – specialista technických činností, Dalkia ČR, a.s.
2009–2013 – vedoucí Závodu Distribuce a Služby, Dalkia ČR, a.s.
2013–2022 – náměstek ředitele regionu pro Distribuci a Služby, Veolia Energie ČR, a.s.
od 1. 8. 2022 dosud – Manažer Distribuce a služeb Regionu Morava, Veolia Energie ČR, a.s.
 
Název přednášky:
PROJEKT HORKOVODNÍHO PROPOJENÍ TEPLÁRNY OLOMOUC A ŠPIČKOVÉ VÝTOPNY OLOMOUC
 
Přednáška popisuje topologii tepelných rozvodů v Olomouci a důvody pro stavbu propojení. Dále uvádí popis trasy nového horkovodního vedení a důvody pro výběr trasy. V další části se soustředí na průběh výstavby, obtíže a kritická místa. V závěru pak vysvětluje efekty z dokončené stavby, jednak okamžité a také očekávané efekty v budoucnu.
Michal Macenauer
EGÚ Brno, a.s.

ředitel strategie EGÚ Brno

Ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno. Vystudoval elektroenergetiku na VŠB-TUO a sociologii na MU Brno. Nejvíce se věnuje výhledům poptávky a ceny energií a provozu elektrizační soustavy. V EGÚ Brno pracuje od roku 2005.

 

Název přednášky:
VÝHLED ELEKTROENERGETIKY Z POHLEDU ROKU 2025

Ing. Jaromír Manhart
Státní fond životního prostředí ČR
projektový manažer
 
Jaromír Manhart vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze v programu Chemie a technologie ochrany životního prostředí spolu s učitelstvím chemie pro střední a základní školy. Celkem 17 let, od roku 2002 do 2019, pracoval pro Ministerstvo životního prostředí v oblastech odpadového hospodářství a odstraňování starých ekologických zátěží a kontaminovaných míst. Ročním působením mezi lety 2013 a 2014 v SGS Czech Republic s.r.o. na pozici odpadového projektového manažera tak podtrhuje své zkušenosti na nynější pozici ve Státním fondu životního prostředí ČR, kde na odboru odpadového hospodářství koordinuje a supervizuje projekty podpořené z Evropských strukturálních a investičních fondů.
 
Moderátor bloku Odpady a jejich energetické využití
Ing. Bc. Jan Maršák , Ph.D.
Ministerstvo životního prostředí
ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů
 
Absolvent doktorského programu na Fakultě technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a oboru politologie/sociologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Na Ministerstvu životního prostředí (MŽP) působí v různých pozicích od roku 2003. Od roku 2024 zastává pozici ředitele odboru cirkulární ekonomiky a odpadů Ministerstva životního prostředí. V letech 2020–2023 zastával pozici ředitele odboru odpadů MŽP. Zajišťoval proces přijetí kompletní nové legislativy odpadového hospodářství. V rámci odborné činnosti se zaměřuje na strategické otázky vývoje odpadového hospodářství v České republice a EU. Komplexně se zaměřuje na problematiku oběhového hospodářství.
Koordinoval přípravu národního Strategického rámce cirkulární ekonomiky ČR 2040 („Cirkulární Česko 2040“) a koordinaci prvního Akčního plánu cirkulární ekonomiky ČR pro období 2022–2027.
 
 
Název přednášky:
NOVÝ PLÁN ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY NA OBDOBÍ 2025-2035, VYHLÁŠKA PRO KAPALNÁ A PLYNNÁ PALIVA Z ODPADŮ
 
Plán odpadového hospodářství ČR (POH ČR) představuje dlouhodobou vizi odpadového hospodářství České republiky. POH ČR stanovuje priority, strategické a další cíle v oblasti odpadového a oběhového hospodářství pro Českou republiku a navrhuje vhodná opatření k jejich dosažení.
Návrh nového POH ČR 2025–2035 byl ze strany Ministerstva životního prostředí dokončen v prosinci 2024 a rozeslán do meziresortního připomínkového řízení. Předložení Vládě České republiky se dá očekávat v první polovině roku 2025.
Prioritou nového POH ČR bude zásadní omezení skládkování všech druhů odpadů a udržení jejich hodnoty v ekonomickém cyklu co nejdéle. Budou reflektovány i nové právní úpravy vybraných oblastí (např. obalových odpadů). Součástí nového POH ČR je i podrobná ekonomická analýza, která definuje nutné investice v jednotlivých oblastech odpadového hospodářství pro dosažení stanovených závazných cílů k roku 2035.
Návrh POH ČR 2025–2035 je k dispozici na stránkách MŽP: https://mzp.gov.cz/cz/plan_odpadoveho_hospodarstvi_pripominky
V legislativní činnosti se MŽP mimo jiné zaměřuje na dokončení schvalovacího procesu pro návrh vyhlášky o kritériích, při jejichž splnění přestane být kapalné a plynné palivo z odpadu odpadem. Jedná se o další vyhlášku, která bude definovat stav konce odpadu. Doplní již existující vyhlášku k tuhým palivům z odpadů.
Zdeněk Mühlhauser
skupina Unipetrol

Zdeněk Mühlhauser působí ve společnosti ORLEN Unipetrol na pozici Vedoucího odboru energetické efektivity a koroze. V rámci své letité působnosti ve společnosti prošel několika pozicemi převážně v rámci Úseku rozvoje, technologie a efektivity. Energetickou efektivitou a optimalizací se stejně jako dekarbonizací stávajícího zařízení zabývá již od roku 2019, kdy působil na pozici Vedoucího sekce procesního inženýrství. V této činnosti pokračoval i na pozici Vedoucího odboru rozvoje a technologie rafinerie, kdy byl zároveň klíčovým členem strategických projektů a programů týkajících se energetické efektivity. Zdeněk je autorem několika projektů z této oblasti, z nichž nejvýznamnějším je Rekuperace tepla spalin v kralupské rafinerii, jehož realizace byla dokončena začátkem letošního roku.

 

Název přednášky:
VYUŽITÍ ENERGETICKÉHO POTENCIÁLU V ORLEN UNIPETROL S CÍLEM ZVÝŠENÍ ENERGETICKÉ EFEKTIVITY A DEKARBONIZACE VÝROBY

 

Maximalizace využívání energetického potenciálu výrobních areálů v ORLEN Unipetrol, největší rafinersko-petrochemické společnosti v České republice, bude hrát klíčovou roli v její konkurenceschopnosti, naplnění legislativních požadavků, a tedy zásadně ovlivní další fungování tohoto giganta působícího v chemickému průmyslu s přesahem i do energetiky. Jednou z doposud málo uvažovaných možností je využití odpadního tepla z procesů, což je jednou z cest ke zvyšování energetické efektivity výrobních zařízení. Maximalizace využití energetického potenciálu a zvyšování energetické efektivity výroby má zároveň pozitivní vliv na snižování produkce emisí CO2, což je jedním z hlavních strategických cílů společnosti.

Díky objevení inovativní technologie speciálních „plastových“ výměníků se zrodil nápad, který se úspěšně realizoval a vzniklo naprosto unikátní řešení řadící se dnes mezi TOP 5 strategických projektů společnosti ORLEN Unipetrol. Tím řešením je výstavba rekuperační jednotky, která umožní v kralupské rafinerii využití tepla spalin na vlastní produkci významné části napájecí vody. Napájecí voda pro výrobu páry v kralupské rafinerii je kompletně nakupována od externího dodavatele.

Ing. Ivo Müller
ENBRA, a.s.
Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, Fakultu strojního inženýrství, obor automatické systémy řízení technologických procesů. Pracoval ve výkonných a vedoucích funkcích v energetickém sektoru především při technologických výstavbách a modernizacích jaderných a tepelných elektráren, tepláren. Dlouhodobě pracoval ve vedoucích provozních funkcích v teplárenství. Jeho úzká specializace byla metrologie, a to zejména oblast měření tepla a průtoku. Od roku 2019 je zaměstnán v manažerské pozici u společnosti ENBRA, a.s. v organizační složce Zkušebna – Autorizované metrologické středisko, kalibrační laboratoř, pracoviště posouzení shody a je certifikovaným pracovníkem od Českého metrologického institutu v oboru tlak.
 
Název přednášky:
ZKUŠEBNA TLAKU
 
Společnost ENBRA, a.s. působí na trhu od roku 1991. ENBRA je významným komplexním výrobcem, projektantem, realizátorem a dodavatelem kompletních topných systémů, vybavení zkušebních laboratoří, kondenzačních kotlů, tepelných čerpadel, solární, klimatizační a fotovoltaické techniky, regulačního a měřicího zařízení, zejména vodoměrů a měřidel tepla. Dodává a obhospodařuje systémy indikace a rozúčtování tepla v bytech, hydraulické vyvážení otopných soustav atd. Také především provozuje zkušební laboratoře (4 pracoviště v rámci České republiky) pro měřidla tepla a průtoku, a to kalibrační laboratoře průtoku, teploty, vyhodnocovacích jednotek a tlaku, dále pracoviště posuzování shody a od roku 1992 Autorizované metrologické středisko (AMS) K56 ENBRA, a.s., Durďákova 5, 613 00 Brno, autorizované Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) rozhodnutím o autorizaci čj. SPR/029/3000/10-2. Jedná se v České republice o největší AMS v daném oboru.
Tomáš Mužík
Nano Energies CZ s.r.o.
Tomáš Mužík od roku 2017 řídí náš tým obchodníků, zaměřený na flexibilitu. Jeho odbornost spočívá v oblasti kombinované výroby tepla a elektřiny. V Nano Energies pracuje od roku 2014, nejprve jako analytik, později jako provozní ředitel a následně jako Country Manager se zaměřením na Česko, a od roku 2022 také na Slovensko. Pracoval také ve společnosti TechSoft Engineering, kde se zabýval virtuálním prototypováním pro optimalizaci parních a vodních turbín. Tomáš je držitelem doktorátu ze strojní fakulty ČVUT.
 
Název přednášky:
AGREGACE FLEXIBILITY SE ZAMĚŘENÍM NA BATERIE
 
Přednáška Tomáše Mužíka z Nano Energies se zaměří na roli flexibility v moderní energetice a na to, jak ji lze využít k zajištění stability sítě i k maximalizaci příjmů provozovatelů různých typů energetických zařízení. Ukážeme, jak kombinace prediktivních algoritmů a obchodních strategií umožňuje vytvářet dodatečné příjmy z energetických assetů.
 
Blahoslav Němeček
EY
Blahoslav Němeček je partnerem týmu poradenství pro klienty z odvětví energetiky v regionu střední a jihovýchodní Evropy. V Ernst & Young, s.r.o.  se od roku 2012 věnuje mezinárodním integračním projektům v elektroenergetice a plynárenství, tvorbě strategií pro regulované i neregulované subjekty v energetice napříč Evropou a spolupracuje s orgány státní správy na tvorbě nové energetické legislativy. Podílel se na rovněž na mnoha úspěšných transakcích v energetice v regionu.
V současné době se zaměřuje především na téma digitalizace sektoru a dekarbonizace. Nejraději se věnuje designu trhu. V minulosti působil jako zakladatel a místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ), jako člen Rady regulátorů Agentury pro spolupráci energetických regulátorů (ACER) a zástupce Energetického regulačního úřadu v Radě evropských energetických regulačních orgánů (CEER). Vystudoval Elektrotechnickou fakultu na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde získal inženýrský a později rovněž doktorský titul v oboru Ekonomika a řízení v energetice. Na University of Florida absolvoval program na regulaci utilit a strategie v energetice.
 
Název přednášky:
OČEKÁVANÉ ZMĚNY V SEKTORU VE SVĚTLE EVROPSKÉ TRANSFORMACE
Ing. Jiří Novák
GENTEC CHP s.r.o.
Jiří Novák pracuje na pozici Business Development ve společnosti GENTEC CHP s.r.o., kde se zaměřuje nejen na problematiku instalace technologie kogeneračních jednotek, legislativu a provozování decentrálních zdrojů energie, ale i na instalace pomaloběžných kogenerací a vývoj systému pro řízení a využití kogenerací v rámci agregačních bloků. V oblasti energetiky se pohybuje od roku 2010. Intenzivně se věnuje problematice provozování kogeneračních jednotek v rámci teplárenských soustav, technologických celků a využití kogeneračních zdrojů v rámci poskytování služeb výkonové rovnováhy.
 
Název přednášky:
NOVÉ TRENDY A PRAKTICKÉ ZKUŠENOSTI S PROVOZEM KOGENERACE
 
Výroba energie v kogeneračních jednotkách je na dnešním dynamickém energetickém trhu velmi efektivní, stabilní a ekologicky šetrný způsob výroby elektrické a tepelné energie. V rámci prezentace se podíváme podrobněji na reálná data z provozu kogeneračních jednotek a to nejen v rámci teplárenských provozů, ale i na trhu podpůrných služeb, denním a vnitrodenním trhu. 
Kogenerační jednotky jsou velmi flexibilní zdroje, které se správným přístupem a způsobem provozu nejen zvýší stabilitu soustavy, ale i přinesou významný zisk provozovatelům…..
JUDr. Jana Osadská
Pražská plynárenská, a.s.
Jana Osadská působí od absolutoria na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v právních útvarech energetických společností, v současnosti vede právní útvar společnosti Pražská plynárenská, a.s.
V rámci své praxe se specializuje na komplexní právní podporu podnikání v energetických odvětvích, zejména infrastrukturních a obchodních činností. Oblasti energetického práva věnovala i rigorózní studium. Spolupodílí se na činnosti několika pracovních skupin pro energetickou legislativu a regulatoriku, rovněž pravidelně přednáší. Je spoluautorkou komentáře k energetickému zákonu a publikace Reflexe krize v energetickém právu z edice C. H. Beck.
 
Název přednášky:
AKUMULACE A FLEXIBILITA V LEX OZE III
 
Cílem příspěvku je přiblížit odborné veřejnosti vybrané instituty zavedené poslední novelou energetického zákona, tzv. Lex OZE III. Jedná se především o úpravu akumulace s důrazem na ukládání elektřiny jako nového předmětu podnikání a právní aspekty poskytování služeb výkonové rovnováhy prostřednictvím tzv. stand-alone baterie. Prostor bude věnován i úpravě flexibility a její agregace, zejména s důrazem na veřejnoprávní regulaci těchto činností a právní vztahy mezi účastníky trhu.
 
Ing. Jaroslav Pantůček
MERO ČR, a.s.
generální ředitel a předseda představenstva MERO
 
Jaroslav Pantůček vystudoval studijní obor ekonomika průmyslu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ve vedení společnosti MERO působil již v letech 1997–2015. Z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele přispěl ke strategickému rozvoji společnosti, pod jeho vedením se podařilo realizovat akvizici podílu ve společenství TAL Group a také založit Mezinárodní asociaci přepravců ropy s cílem koordinace přepravy a sdílení zkušeností v oblasti přepravy ropy v Evropě. Poté působil jako CFO a člen představenstva holdingu MVV Energie CZ, kde odpovídal za strategické a finanční řízení celé skupiny skládající se z 15 společností.
Do představenstva společnosti MERO ČR, a.s., byl zvolen v červnu 2022, je zodpovědný za správu a řízení společností skupiny MERO, strategii a business analýzu, korporátní záležitosti a compliance, řízení lidských zdrojů, finanční řízení, centralizovaný nákup, právní záležitosti a komunikaci, řízení rizik a interní audit.
 
Název přednášky:
POHLED ROPNÉHO SEKTORU
 
  • Představení cest přepravy ropy do České republiky,
  • situace po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině,
  • cesta k získání nezávislosti na dodávkách ropy z Ruska,
  • oblasti, z kterých byla a je ropa dovážena do ČR.
Projekt TAL-PLUS
  • Co bylo nejtěžší na projektu,
  • co projekt obnáší po technické stránce,
  • kolik projekt stojí, co získáváme pro Českou republiku.
PhDr. Aleš Pecka , M.A.
GasNet, s.r.o.

Senior specialista pro regulatorní záležitosti

 

Aleš Pecka pracuje ve společnosti GasNet od roku 2021, kde se zabývá evropskými i národními energetickými strategiemi a návrhy legislativy v oblasti energetiky a ochrany klimatu. Předtím působil 19 let na různých pozicích v rámci institucí EU a státní správy České republiky, kde se věnoval regulaci a právním předpisům.

 

Název přednášky:
SMĚRNICE A NAŘÍZENÍ O VNITŘNÍM TRHU S PLYNEM: PŘEDPOKLÁDANÝ DOPAD EVROPSKÉ LEGISLATIVY NA DISTRIBUCI PLYNU A VÝHLED PRO TEPLÁRENSTVÍ

 

Prezentace se zaměřuje na představení evropského regulatorního rámce pro budoucí trh s obnovitelnými plyny. Obsahuje stav připojování biometanových stanic k soustavě, plán přípravy soustavy na distribuci obnovitelných plynů a aktuální výhled využití vodíku v teplárenství. To vše je zasazeno do kontextu současného stavu a výhledu připojování tepláren k distribuční soustavě v České republice.

 
Peter Person
Environmentálny fond
Environmentálny fond – poskytovanie finančných prostriedkov žiadateľom vo forme dotácií, úverov na podporu projektov v rámci činností zameraných na dosiahnutie cieľov stratégie environmentálnej politiky SR na celoštátnej, regionálnej alebo miestnej úrovni a poskytovanie finančných prostriedkov na podporu investícií z Modernizačného fondu (MoF).
Mof poskytuje podporu na financovanie investícií prostredníctvom schém štátnej pomoci podľa osobitného predpisu alebo formou individuálnych projektov. Ide najmä o investície do oblasti: Teplárenstva, Podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, Energetická účinnosť a Dekarbonizácia.
 
Název přednášky:
ENVIRONMENTÁLNY FOND – MODERNIZAČNÝ FOND (AKTUÁLNY STAV & NOVÉ VÍZIE)
Igor Petryk
Wärtsilä Energy

Název přednášky:
Dekarbonizace dálkového vytápění prostřednictvím kooptimalizace tepla a elektřiny

 

Investments in flexible gas engines are transforming district heating systems, making them more cost-effective and sustainable.
Once viewed as cost centres, district heating systems are now becoming potential profit generators. Combined heat and power (CHP) plants that use heavy-duty reciprocating gas engines can unlock multiple revenue streams, changing the financial outlook of district heating systems while supporting the broader energy transition.
Heavy-duty reciprocating engines (10 MW to 20 MW in unit capacity) are known for their fast start-up times, rapid ramping, and fuel efficiency at part load. These characteristics enable an operational flexibility and significantly improve profitability. For modern district heating companies in European markets, heat sales constitute only a minor fraction of total revenue, while sales of electricity and grid services provide a robust financial foundation.
Flexible CHP plants based on large engines can respond to an increasing volatility in electricity markets and capitalize on price peaks while delivering affordable and secure heat for municipalities in a combination with electrified technologies like heat pumps, electric boilers, and heat accumulators.
Selling electricity when the price is high, buying electricity when the price is low – this operational strategy allows district heating companies to pass on the extra profit to customers through lower heat tariffs.
The concept of revenue stacking through flexible gas engine CHP plants represents a paradigm shift in district heating operations. By transforming these systems into dynamic revenue generators, operators can not only bolster their financial performance but also play a crucial role in supporting grid stability and accelerating the transition to a more sustainable energy mix.

Milan Poddaný
ŠKO-ENERGO s.r.o.
Milan Poddaný vystudoval ČVUT, Fakultu strojního inženýrství v Praze, absolvoval v oboru Jaderných a tepelných strojů.
Pracoval na různých pozicích průmyslové energetiky ve ŠKODA AUTO a .s. a ŠKO-ENERGO s.r.o., v oblasti výroby energií, řízení dodávek a koncepčního plánování. V rámci svých kompetencí se podílel na návrhu dobíjecí infrastruktury v závodech ŠKODA AUTO a.s. a na dalších projektech jako výstavba kogeneračních plynových jednotek, bateriového akumulačního systému a FVE.
V současné době vede útvar Plánování a projektového managementu ve spol. ŠKO-ENERGO, kde je současně prokuristou a zodpovídá za realizaci projektu ŠkoEnerGO GREEN GENERATION - Modernizace teplárny ŠKO-ENERGO v Mladé Boleslavi.
 
 
Název přednášky:
Bateriové systémy akumulace elektrické energie (BSAE)
 
 
Společnost ŠKO-ENERGO s.r.o. jako hlavní dodavatel energií pro závody Škoda Auto a.s. dlouhodobě usiluje o snižování emisí při výrobě a distribuci teplené a elektrické energie a současně se snaží hledat nové příležitosti v rámci činností průmyslové energetiky.  Příkladem je snaha zvyšování podílu OZE na palivovém mixu a využívání služeb výkonové rovnováhy. Přednáška představuje oba jmenované směry na příkladu realizovaných instalací FVE a BSAE v areálu závodu Mladá Boleslav.
 
Marek Řebíček
EP Resources CZ a.s.
Regionální manažer v EP Resources CZ, a.s. od března 2024. Obchod s biomasou, budování a rozvoj regionálních středisek na Moravě, zajišťování a rozvoj výrobních a dopravních kapacit pro dřevní štěpku.
 
2023–2024, DŘEVOŠROT, a.s., manažer výroby
2015–2022, Waldera Partner
2009–2015, CDP IVORY s.r.o., Managing Partner
 
Společnost EP Resources, součást skupiny ResInvest Group, se zaměřuje na obchodování s velkoobjemovými komoditami, zejména s biomasou, pevnými palivy, obilím a dalšími průmyslovými komoditami. V oblasti biomasy se stala lídrem na českém trhu, dodávajícím dřevní štěpku a energetické pelety do tepláren a elektráren. V roce 2011 zahájila inovativní projekt přepravy biomasy vlakem, čímž zlepšila efektivitu a snížila dopravní zátěž na silnicích. V roce 2024 spustila výstavbu regionálních center pro koncentrování biomasy, čímž reaguje na rostoucí poptávku a potřebu stabilních dodávek paliva do energetiky. EP Resources věří v budoucnost železniční dopravy pro distribuci biomasy, a to i navzdory výzvám, které přináší omezená dostupnost kontejnerů a infrastruktury.
 
Název přednášky:
KONTEJNEROVÁ PŘEPRAVA DŘEVNÍ ŠTĚPKY VLAKEM PRO TEPLÁRNY PLZEŇ A KOMOŘANY
Ing. Filip Schmidt
Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o.

vedoucí odboru životnost technologií

 

Vystudoval Západočeskou univerzitu v Plzni, Fakultu strojní, katedru energetických strojů a zařízení.
Je držitelem Certifikátu GOM ATOS, TRITOP – měření a inspekce (2021/01) a certifikátu CAD systém Solid Edge – pokročilé funkce pro konstrukci (2021/04).
V současnosti pracuje na pozici Vedoucího odboru životnosti technologií ve VZÚ Plzeň.
V letech 2022–2025 se podílel na implementaci nových technologií do procesu zkušebnictví, v roce 2021 na vývoji částí klimatizační jednotky s oceněním Red Dot Award 2022.
V letech 2022–2024 byl členem řešitelského týmu projektu TA ČR TE01020068 „Zvýšení spolehlivosti provozu turbosoustrojí z pohledu životnosti segmentových ložisek“.

 

Název přednášky:
KOMPLEXNÍ DIAGNOSTICKÉ METODY SPOJENÉ S APLIKACÍ POKROČILÝCH POVLAKOVÝCH SYSTÉMŮ VYUŽITÝCH V OBLASTI TEPLÁRENSTVÍ A ENERGETIKY

 

Efektivní správa a údržba zařízení v teplárenství a energetice vyžaduje komplexní přístup ke kontrole a diagnostice klíčových komponent. Moderní technologie umožňují detailní strojový monitoring zařízení i v obtížně přístupných oblastech. Tyto metody výrazně zvyšují efektivitu inspekčních procesů, minimalizují provozní rizika a umožňují včasnou identifikaci potenciálních problémů. Při vhodném zapojení AI do hodnotícího procesu je navíc možné zefektivnit a unifikovat hodnotící proces, který je jinak do značné míry závislý na zkušenostech a interpretaci právě přítomného inspektora.

Přes veškerý pokrok v oblasti robotických inspekcí však zůstávají oblasti kontrol, při kterých je nezbytný odběr materiálů a stanovení čerpání životnosti. Typicky se jedná o tepelně namáhané části kotlů, produktovodů, kritické komponenty turbín a tepelných výměníků. V těchto případech je velice efektivní semi-destruktivní odběr materiálových vzorků. Odběr malých vzorků prakticky nezasáhne do provozu zařízení a poskytne cenné informace o zbytkové životnosti komponenty.

Nedílnou součástí preventivní údržby je také rozbor turbínových olejů, který poskytuje klíčové informace o stavu mazacích systémů a opotřebení kritických komponent. Při prediktivní údržbě lze včasnou diagnostikou odhalit počínající problémy, např. se ztenčením tlouštěk materiálů, korozním napadením, erozními úbytky materiálu apod. Při zjištění těchto problémů je klíčové aplikovat vhodné metody povrchové ochrany, zahrnující antikorozní nátěry, tepelné a chemické bariéry. Tyto technologie nejen prodlužují životnost zařízení, ale také přispívají ke zvýšení jeho provozní spolehlivosti a bezpečnosti.

Martin Slabý
Český plynárenský svaz
Martin Slabý je členem představenstva a ředitelem pro strategii a nákup ve společnosti Pražská plynárenská, a.s, tradičního obchodníka s plynem a elektřinou. Ve významných manažerských pozicích působil ve společnostech Pražská plynárenská Distribuce, a.s., NET4GAS a GDF Suez -Tractebel (dnes ENGIE).
Od prosince 2018 je předsedou Rady Českého plynárenského svazu, který sdružuje na více než 100 společností a odborných sdružení působících v českém plynárenství. Hlavním posláním Svazu je prosazovat a propagovat užití plynu, zastupovat české plynárenství na domácí i mezinárodní úrovni a vyvíjet odbornou a spolkovou činnost ve prospěch plynárenského oboru. 
Řadu let zastupoval Českou republiku v koordinačním výboru světové plynárenské asociace, International Gas Union.
 
Název přednášky:
Pohled plynárenského sektoru
Ing. Jan Šefránek , Ph.D.
předseda Rady ERÚ
Absolvoval doktorské a magisterské studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ) pracuje od roku 2008, kde zastával pozici ředitele Sekce regulatorních činností a mezinárodní spolupráce. Dříve prošel různými útvary, vedl Oddělení strategie a inovací, Oddělení vědy a výzkumu nebo Oddělení statistiky a sledování kvality. Od 1. 9. 2024 byl jmenován členem Rady ERÚ a od 1. 1. 2025 pak jejím předsedou.
Mimo pracovní činnosti na ERÚ je dále zapojen do přípravy programů a hodnocení projektů v rámci Technologické agentury ČR. V této instituci je členem poradních orgánů programů, které mají za cíl přispět k transformaci a modernizaci energetického sektoru formou projektů aplikovaného výzkumu a inovací. Rovněž je autorem řady publikací v České republice i v zahraničí a členem několika odborných pracovních skupin a poradních orgánů.
 
Název přednášky:
POHLED REGULÁTORA
 
Přednáška se bude věnovat pohledu regulátora na aktuální vývoj a výzvy v oblasti teplárenství. Cílem ERÚ je nastavit dlouhodobě stabilní a předvídatelné prostředí, které bude reflektovat probíhající změny v chování odběratelů a nastaví podmínky pro uplatnění nových technologií. Uvedenému ERÚ podřizuje postupnou změnu pravidel regulace již od roku 2022. Zároveň musí být nastavení pravidel dostatečné flexibilní, reagující na potřeby účastníků trhu a na případné změny ekonomiky. Důležité je i nastavení jasných regulí pro kalkulaci ceny tepelné energie. V příspěvku budou zároveň uvedeny záměry Úřadu na další regulační období a plány na změnu tarifní struktury v elektroenergetice.
Štěpán Šmida
Doosan Škoda Power a.s.
Vystudoval Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze se zaměřením na jadernou energetiku. Krátkou dobu působil v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na projektech spojených s reaktory IV. generace. Následně 15 let působil v oblasti projekčních prací v oblasti energetiky ve společnosti H&D Engineering spol. s r.o. a také jako poradce irské společnosti Lumcloon Energy. V současnosti je Vedoucím odboru Business Drivers ve společnosti Doosan Škoda Power. Tento odbor rozšiřuje portfolio služeb poskytovaných společností především oblasti moderních a inovativních technologií jako jsou cykly využívající jako médium vzduch či oxid uhličitý, ale také se věnuje technologiím použitelným pro zefektivnění energetických cyklů a jejich následnou integraci.
 
Název přednášky: 
EVOLUCE ČI REVOLUCE TEPLÁRENSTVÍ?
 
Přednáška analyzuje dvě strategické cesty pro transformaci odvětví, které je klíčové pro energetický systém České republiky. Evoluční přístup představuje postupnou náhradu uhlí zemním plynem s doplněním o nové technologie jako tepelná čerpadla, zatímco revoluční cesta znamená komplexní přechod na obnovitelné zdroje energie, nízkoteplotní sítě a pokročilé způsoby akumulace energie. Přednáška vychází z aktuálních dat o českém teplárenství, analyzuje evropské regulatorní požadavky a představuje konkrétní příklady z Česka i zahraničí. Kromě technických a ekonomických aspektů jsou diskutovány i otázky energetické bezpečnosti, sociálních dopadů a dlouhodobé udržitelnosti. Závěrem jsou navržena doporučení pro různé typy teplárenských soustav s ohledem na jejich specifické podmínky a možnosti, s důrazem na to, že úspěšná dekarbonizace bude pravděpodobně vyžadovat kombinaci obou přístupů přizpůsobenou místním podmínkám.
Robert Štefanec
NRG flex s.r.o.

Vyštudoval automatizáciu na FEI STU, už počas štúdia sa venoval energetike, od roku 1999 najskôr rozpočítaniu vykurovacích nákladov a od roku 2006 sa intenzívne venuje plastovým predizolovaným potrubiam. Spoločnosť NRG flex od roku 2010 prináša inovatívne riešenia v rámci prenosu tepla - nie nadarmo sa riadi heslom “Energia tečie cez nás”. V rámci flexibilných plastových predizolovaných potrubí sme posunuli hranicu až po teplotu 115 °C a tlak 16bar, čo v kombinácii s oceľovými predizolovanými potrubiami predstavuje unikátne inovatívne hybridné riešenie veľkých tepelných sietí nielen v mestách a priemyselných areáloch. 

 

Název přednášky:
PREDIZOLOVANÉ POTRUBIA A ICH EFEKTÍVNE VYUŽITIE

Mirek Topolánek
Teplárenské sdružení ČR
  • Člen představenstva SES Tlmače / Slovensko
  • Senior Advisor, EP Industries, a.s. / Česká republika
  • Předseda Výkonné rady Teplárenského sdružení
  • Expremiér České republiky
  • Bývalý předseda Rady Evropské unie
 
Mirek Topolánek se narodil 15. května 1956 ve Vsetíně. Vystudoval strojní fakultu VUT v Brně, trvalé bydliště má v Praze, je ženatý, má čtyři děti a sedm vnoučat.
V letech 1996–2009 působil jako senátor a poslanec Parlamentu ČR. V letech 2006 až 2009 vykonával funkci předsedy vlády České republiky. V roce 2009 byl předsedou Rady Evropské unie, v tomtéž roce se aktivně zapojil do řešení plynové krize na Ukrajině a zorganizoval první Summit Jižního plynového koridoru a hostil první Summit Východního partnerství.
Po odchodu z vysoké politiky se věnuje energetice, publicistice a vzdělávací činnosti. V roce 2010 se stal kandidátem České republiky do Mezinárodní energetické agentury v Paříži. Jeho kandidatura na pozici českého prezidenta v roce 2018 neuspěla. V současnosti je členem čestného poradního sboru Mezinárodní demokratické unie.
 
Název přednášky:
Úvodí slovo a shrnutí
Jan Tůma
Ministerstvo životního prostředí
vedoucí oddělení obchodování s emisemi
Jan Tůma vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a od roku 2010 pracuje na Ministerstvu životního prostředí na odboru energetiky a ochrany klimatu. Od roku 2011 je vedoucím oddělení emisního obchodování, má na starosti implementaci EU ETS v České republice a účastní se vyjednávání o evropské legislativě ke snižování emisí skleníkových plynů.
 
Název přednášky: 
SYSTÉM EMISNÍHO OBCHODOVÁNÍ ETS1 A ETS2
 
EU ETS má novelizovaný zákon, je rozšířený o ETS2 a CBAM a připravuje se revize na 5. obchodovací období. Přednáška shrne současná pravidla emisního obchodování a výhled do budoucna.
 
Igor Ubreži , CTD
ECOFIL, spol. s .r.o.
Vyštudoval Mechanizačnú fakultu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Postgraduálne štúdium absolvoval na Ústave súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite. V roku 2003 bol menovaný za súdneho znalca v odbore Strojárstvo, v odvetví Stroje a zariadenia pre všeobecné účely. Od roku 2024 je držiteľom certifikátu Technik-Tribodiagnostik III. kategórie, ktorý vydáva ACM DTO Ostrava. Má viac ako dvadsať ročné skúsenosti v oblasti filtrácie olejov, tribodiagnostiky a tribotechniky. V súčasnosti sa zaoberá implementáciou filtračných technológii na filtráciu priemyselných olejov a palív v priemysle a zároveň pôsobí aj ako certifikovaný lektor, školiteľ a odborný garant v oblasti tribodiagnostiky a tribotechniky Asociácie technických diagnostikov SR (ATD SR). Vo voľnom čase sa venuje záhradkárstvu a kynológii-agility.
 
Název přednášky:
OŠETROVANIE PRIEMYSELNÝCH OLEJOV V ENERGETICKOM PRIEMYSLE
 
Prezentácia informuje o najnovších technologických inováciách a trendoch v oblasti filtračných technológii a monitorovacích systémov, ktoré prispievajú k optimalizácii prevádzky a minimalizácii negatívneho environmentálneho vplyvu. Výsledky prípadových štúdií poskytujú dôležité poznatky a odporúčania pre energetický priemysel pri rozhodovaní o implementácii filtračných technológií pre priemyselné oleje a ich vplyv na minimalizáciu vzniku nebezpečných odpadov.
Ing. Milan Václavík
Aeras, s.r.o.

Milan Václavík působí jako jednatel a spolumajitel ve společnosti Aeras, s.r.o. zaměřené na energetické projekty a udržitelná řešení v průmyslové výrobě. Specializuje se na zvyšování energetické efektivity, využití odpadního tepla a implementaci nízkoemisních technologií. V oboru působí více než 13 let a má bohaté zkušenosti s realizací projektů v oblasti optimalizace energetických toků a dekarbonizace výroby. Je aktivně zapojen do poradenství a strategického plánování pro průmyslové podniky usilující o snížení své uhlíkové stopy.

 

Název přednášky:
VYUŽITÍ ENERGETICKÉHO POTENCIÁLU V ORLEN UNIPETROL S CÍLEM ZVÝŠENÍ ENERGETICKÉ EFEKTIVITY A DEKARBONIZACE VÝROBY

 

Maximalizace využívání energetického potenciálu výrobních areálů v ORLEN Unipetrol, největší rafinersko-petrochemické společnosti v České republice, bude hrát klíčovou roli v její konkurenceschopnosti, naplnění legislativních požadavků, a tedy zásadně ovlivní další fungování tohoto giganta působícího v chemickému průmyslu s přesahem i do energetiky. Jednou z doposud málo uvažovaných možností je využití odpadního tepla z procesů, což je jednou z cest ke zvyšování energetické efektivity výrobních zařízení. Maximalizace využití energetického potenciálu a zvyšování energetické efektivity výroby má zároveň pozitivní vliv na snižování produkce emisí CO2, což je jedním z hlavních strategických cílů společnosti.

Díky objevení inovativní technologie speciálních „plastových“ výměníků se zrodil nápad, který se úspěšně realizoval a vzniklo naprosto unikátní řešení řadící se dnes mezi TOP 5 strategických projektů společnosti ORLEN Unipetrol. Tím řešením je výstavba rekuperační jednotky, která umožní v kralupské rafinerii využití tepla spalin na vlastní produkci významné části napájecí vody. Napájecí voda pro výrobu páry v kralupské rafinerii je kompletně nakupována od externího dodavatele.

Martin Vavruša
Rayo Engineering, INNIO Jenbacher Distributor
Rayo Engineering, s.r.o. je distributorem výrobce kogeneračních jednotek INNIO Jenbacher GmbH pro Českou a Slovenskou republiku. Martin Vavruša vede veškeré aktivity s tímto spojené více než 5 let. Dříve z pozice projektového manažera a přípraváře staveb, nyní jako obchodní ředitel, dal dohromady přednášku, která přeskakuje teorii a věnuje se konkrétním případům z praxe a zpětné vazby od zákazníků. 
 
Název přednášky:
Využití flexibility při dekarbonizaci, velké vs. menší motory, taxonomie
 
 
Přednáška se zaměří na konkrétní příklady z provozu kogeneračních jednotek a v jakých režimech Služeb Výkonové Rovnováhy ji můžete využívat. A samozřejmě, jak v těchto režimech fungují. Dále nastíní výkonové řady a způsob výběru kogeneračního zdroje. Na závěr uvede, se kterými body taxonomie Vám můžou výrobci kogeneračních jednotek pomoci a kdy.
Jiří Vecka
Teplárenské sdružení ČR
Vystudoval České vysoké učení technické, Elektrotechnickou fakultu, obor Ekonomika a řízení energetiky a následně zde absolvoval i postgraduální studium, obor Řízení a ekonomika podniku.
Od roku 2010 je pracovníkem Výkonného pracoviště Teplárenského sdružení České republiky, od poloviny roku 2024 na pozici ředitele. Předtím působil na Ministerstvu životního prostředí v odboru Změny klimatu a v Pražské teplárenské a.s. v Exekutivním úseku.
 
Název přednášky:
BREF PRO SKLÁDKY
 
Díky revizi Směrnice 2010/75/EU o průmyslových emisích (tzv. IED 2.0), která byla publikována v polovině roku 2024, je možné nově vytvořit dokument o nejlepších dostupných technikách (tzv. BREF) i v kategorii průmyslové činnosti skládkování na skládkách odpadů, které přijímají více než 10 t odpadu za den nebo mají celkovou kapacitu větší než 25 000 t. BREF dokumenty obsahují standartně popis nejlepších dostupných technologií (tzv. BAT) v eliminaci dopadů provozu zařízení na všechny složky životního prostředí, včetně závazné části, tzv. Závěrů o BAT, které běžně obsahují úrovně emisí spojené s danými BAT do ovzduší a vod. Závěry o BAT nicméně budou obsahovat i další závazné podmínky pro provoz skládek, včetně systému environmentálního řízení, spotřeb energií a vod a další požadavky definované v IED 2.0. Emisní úrovně spojené s BAT a další požadavky uvedené v Závěrech o BAT jsou pro daná zařízení závazná a musí být následně nejpozději do 4 let od schválení Závěrů o BAT zohledněna v integrovaných povoleních.
Evropský výbor EU-BRITE zahájil práci na novém BREFu pro skládkování (tzv. LAN BREF) v listopadu 2024. V tuto chvíli probíhá sběr předběžných údajů formou přípravného průzkumu, následovat by měly další standardní kroky při přípravě BREF. První jednání tzv. kick-off meeting je plánován na podzim 2025. Časový harmonogram tvorby LAN BREFu lze odhadovat na minimálně 4 roky, tedy předpoklad schválení Závěrů o BAT pro skládky je začátkem roku 2029.
Ing. Miroslav Vráblik
EVC Group s.r.o.

Od roku 1992 se věnuje převážně obchodní činnosti. Od roku 2011 až do roku 2023 pracoval ve finančním sektoru. Již delší dobu se zajímal o nové trendy v energetice a od roku 2023 získal praxi ve společnosti FVE jako obchodní zástupce, následně pak jako energetický manažer v projektech energeticky úsporných opatření pro obce, města a firmy. Od konce roku 2024 pracuje ve společnosti EVC Group jako Obchodní zástupce / Sales manager. Jeho převažující činností je seznamování potenciálních zákazníků s výhodami bateriových úložišť pro jejich provoz a případné zapojení se do podpůrných služeb pro služby výkonové rozvahy, včetně následného procesního servisu a podpory.

 

Název přednášky:
VÝHODY BATERIOVÝCH ÚLOŽIŠŤ PRO TEPLÁRENSKÉ PROVOZY

 

Bateriová úložiště energie (BESS) se stávají klíčovým prvkem moderní energetiky a otevírají nové možnosti i pro teplárenské provozy.
V naší přednášce představíme, jak mohou teplárny efektivně využívat BESS ke zvýšení flexibility provozu, optimalizaci nákladů na elektřinu a poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Těšit se můžete na informace k alchymii stavění bateriových úložišť, od článku až po finální BESS. Dozvíte se, z čeho se úložiště skládá a co vše je potřeba udělat pro jeho instalaci a zprovoznění. Jak optimálně volit výši instalované kapacity s ohledem na požadovanou životnost BESS.

Ing. Tomáš Weigner
Teplárny Brno, a.s.

ředitel správy zdrojů a sítí, Teplárny Brno, a.s.

Studium: 
VŠB Ostrava, Energetické stroje a zařízení

Pracovní zkušenosti:
1987-2012 Teplárny Brno, a.s. 
2012-2018 SAKO Brno, a.s. – ředitel divize spalovna
2018– Teplárny Brno, a.s. – ředitel správy zdrojů a sítí

 

Název přednášky:
FLEXIBILITA V TEPLÁRENSTVÍ

 
Ing. Václav Zelenka
Schneider Electric CZ, s.r.o.

Aplikační specialista na Microgrid a BESS

 

Název přednášky:
ŘÍZENÍ VÍCE ZDROJŮ ELEKTRICKÉ ENERGIE – ECOSTRUXURE MICROGRID

 

EcoStruxure Microgrid je integrovaný energetický systém pro efektivní využití různých zdrojů elektrické energie jako je např. výroba z FVE, KJG a BESS. Řízení výroby energie z různých zdrojů může být náročné, zejména při optimalizaci rozhodování mezi výrobou energie z lokálních zdrojů a využitím energie ze sítě. EcoStruxure Microgrid vám umožní nejen snížit náklady na energie, ale také výrazně zlepšit udržitelnost vaší organizace, např. pomocí reportování uhlíkové stopy. Microgrid neboli mikrosítě nejsou vždy malé – mohou sloužit potřebám jedné budovy, kampusu či průmyslového objektu, ale také mohou být dostatečně velké, aby obsluhovaly celou komerční nebo průmyslovou oblast či dokonce samostatný ostrov. Přijďte na přednášku a dozvíte se více o tomto inovativním řešení EcoStruxure Microgrid od Schneider Electric.

Webové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie.
Více | Zpracování osobních údajů