zadejte hledaný výraz

Centrum výzkumu Řež s.r.o. << zpět

Adresa Hlavní 130, Řež
Husinec
250 68
Telefony +420/ 266 172 453
E-maily cvrez@cvrez.cz
WWW www.cvrez.cz
Umístění partner

Profil firmy

Hlavním posláním společnosti je výzkum, vývoj a inovace v oboru energetiky. Díky unikátní experimentální infrastruktuře a špičkově vybaveným laboratořím jsme významnou výzkumnou institucí nejen v ČR, ale i v Evropě. Účastníme se řady národních a mezinárodních projektů se širokým zaměřením. Kromě jaderné energetiky se specializujeme i na moderní technologie pro energetiku a teplárenství, jako jsou velkokapacitní akumulace energie, pokročilé termodynamické oběhy či vodíkové technologie.

Novinky a exponáty

Pilotní akumulační Thermal Energy Storage jednotka
Pilotní jednotka pro akumulaci vysokopotenciálního tepla je vyvíjena a realizována v rámci výzkumného projektu NCE II. Její zprovoznění se předpokládá v roce 2028 a cílem je demonstrovat technickou a ekonomickou proveditelnost velkokapacitního Power-to-Heat-to-Power akumulačního konceptu. Tepelná energie bude uchovávána v roztavených solích na 560 °C. Při vybíjení bude teplo uložené v zásobnících využito pro KVET. Předpokládaná kapacita je 20 MWht a nabíjecí i vybíjecí výkon 4 MWt.
Pokročilé termodynamické oběhy se superkritickým CO2
V prostorách Teplárny Mělník vede Centrum výzkumu Řež výstavbu experimentální jednotky SOFIA o výstupním výkonu 1 MWe. Jedná se o pokročilý tepelný oběh, jehož pracovním médiem je CO2 v superkritickém stavu. Zprovoznění se předpokládá v roce 2025. Cílem je ověření této perspektivní technologie a jejich výhod, mezi něž patří kompaktnost, vysoká účinnost, flexibilita a široké uplatnění (akumulační jednotky, teplárenství, malé modulární reaktory).