Efektivnější provoz turbín a plynových motorů pomocí inovativních maziv

10. 8. 2021

Turbíny a plynové motory hrají dnes zásadní roli při výrobě energie i tepla. Globální poptávka po elektřině neustále roste a trend snižování emisí skleníkových plynů vedl k vývoji nových technologií. Moderní turbíny a stacionární plynové motory mají být produktivnější, flexibilnější i nákladově efektivnější.
Protože přírodní energie je charakteristická svým kolísáním, je nutné mít k dispozici zdroje flexibilní záložní energie. To mění i pracovní profil turbín či motorů, které tak musí odolávat nestálým náročným podmínkám a širokému kolísání teploty.
 
Z důvodu většího tepelného a oxidačního namáhání jsou kladeny mnohem větší požadavky také na samotné oleje. Přední výrobci turbín jako GE/Alstom, MAN či Siemens začali hledat oleje s novou technologií, která dokáže odolávat oxidaci a zabraňovat tvorbě úsad zvaných měkké kaly. Podobně i přední výrobci plynových motorů přicházejí s efektivnějšími technologiemi, např. ocelovými písty, na něž je potřeba reagovat speciálními mazivy se zásadně prodlouženou odolností vůči oxidaci a chránicí součásti motoru před tvorbou karbonových úsad.
 
Nový turbínový olej z naší dílny PRESLIA EVO představuje řešení pro flexibilní zdroje energie s rychlými studenými starty, častými pauzami a špičkovými zatíženími. Poskytuje mimořádnou tepelnou stabilitu a výjimečnou ochranu proti degradaci při výkonových špičkách. To vše díky vybraným základovým olejům a inovativní antioxidační technologii omezující oxidaci při zajištění čistoty klíčových komponent, jako jsou servoventily a ložiska. Tím je dosaženo výrazného prodloužení životnosti oleje i samotného zařízení.
 
Pro moderní stacionární plynové motory jsme připravili motorový olej NATERIA MX představující nízkopopelnatou technologii nové generace. Díky speciální patentované směsi přináší NATERIA MX 40 vysokou odolnost vůči oxidaci a tím zásadní prodloužení výměnného intervalu oleje. Navíc zaručí vysokou čistotu a ochranu před vznikem karbonových úsad.
 
Jakub Grunt, TotalEnergies
 

 

Webové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookie.
Více | Zpracování osobních údajů